Drone lobisi kuruldu

0

Drone Üreticileri Birliği adıyla kurulan yeni drone lobisi, bundan böyle insansız hava araçları dünyasında yaşanan gelişmelerin politik arenada yankı bulması için çalışacak. Small UAV Coalition adıyla daha önce vücut bulan yapının eski üyeleri DJI, 3DR ve Amazon Prime Air tarafından kurulan yeni lobinin hedefinde, drone sahiplerinin ve bu araçları üreten şirketlerin çıkarlarını korumak var.

Cihaz pilotları için güvenli bir yasal zemin kurgulamak adına yasal organlarla birlikte çalışacağını açıklayan drone lobisi, ABD’deki çalışmalara sağlanabilecek kayda değer ekonomik ve sosyal getiriler bulunduğunu belirtirken, sektörün kanun koyucularla birlikte çalışarak birlikte çalışarak uçuş için emniyetli bir ortam oluşturması gerektiğini söyledi.

Drone lobisi neler yapacak?

“Birliğimiz, özenle dengelenmiş bir kanuni altyapı için tüm paydaşların desteğine ihtiyaç olduğuna, yapılacak yasal düzenlemelerin ise devam eden teknolojik inovasyonun değerini ve gerekliliğini kabullenmek durumunda olduğuna inanıyor. İnovasyonu öne çıkaran, eğitimi teşvik eden bir yapılanmayla politik arenada çalışarak, bu teknolojiyi ulusal hava sahasına güvenle eklenmesini sağlayacağız.”

Aynı zamanda drone dünyasının devleri olarak bilinen DJI, 3DR ve Amazon Prime Air’ın daha önceki oluşum olan Small UAV Coalition’dan neden ayrılıp yeni bir drone lobisi kurdukları konusunda bir detay bulunmazken, tahminler önceki yapılanmanın pasif kalması yönünde. The Next Web, Google X gibi diğer büyük şirketlerin FAA’nın insansız hava araçları ve pilotlarla ilgili yapacağı düzenlemelerin aciliyet taşımadığına inanıyor olabileceğine dikkat çekiyor.

Amazon ise insansız hava aracıyla yapılacak teslimatlara talep oluşturmak için vargücüyle çalışıyor. Bu alanda yapılacak yasal düzenlemelerde söz hakkı olmasını istiyor ve kurulan bu yeni lobi tam olarak bunu sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>