Drone’lar kalp atışını görecek

0

Drone’lar konusunda oyunu değiştirecek yeni bir teknoloji geliştirildi. Güney Avustralya Üniversitesi’ndek bilim insanları, drone’ların üzerine yerleştirilen ve uzak mesafeden insanların kalp atışlarıyla, nefes alışverişlerini tespit eden bir sensör geliştirmeyi başardılar.

Bu insanlar nerede?

Bu sayede drone’lar artık pratik olarak arama kurtarma çalışmalarında insanların gözünden kaçan her detayı fark edebilecek ve hayatta kalan insanları uzak mesafelerden tespit edebilecek. Özellikle denizlerde yaşanan kazalarda kayıp insanları bulmak insan gözü için son derece zor bir görev. Drone’lar ise denizde kaybolan kişileri kısa bir aramanın ardından kolayca tespit edebilecek.

Ayrıca bu yöntemin cephede düşman askerlerini tespit etmek için de kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Dolayısıyla, drone’lar artık Terminatör ve Matrix filmlerinde resmedilen, insanları tespit edip avlayan avcı robotlara dönüşebilecek. Bu da silahlı drone geliştirme çalışmalarını daha tehlikeli bir hale getiriyor.

Bu yöntemle şimdilik sadece 3 metre uzaktaki insanlar tespit edilebiliyor ancak geliştirilmeye devam eden teknoloji sayesinde onlarca metre uzaklıktan insanları tespit etmek mümkün olacak.