Drone’lar nükleer santral güvenliğini tehdit ediyor

0

Geçtiğimiz haftasonu, birer drone olması muhtemel iki küçük hava aracı Fransız nükleer santrali çevresinde dolanırken görüntülendi. Üstelik bu saha ihlali bir ilk değil. Fransa son dönemde sık sık benzeri ihlaller ile gündeme geliyor.

Nogent-sur-Seine‘deki nükleer santralde gerçekleşen olayda, akşam saat 18.40 sularında güvenlik yetkilileri iki adet uçan nesnenin saha üzerinde dolaştığını fark etti. Fransız jandarması alarma geçerken, bahsi edilen objelerin ise bir kez daha birer drone olduğuna kanaat getiriliyor.

Fransız yetkililerden gelen bilgilere göre 2014 yılı içerisinde 19 ayrı nükleer santral çevresinde 13’ten fazla drone havada gezinirken yakalanmış. Bin metre yükseklik sınırında uçan mini hava araçları kolaylıkla bulunamamış, zira radar ekipmanları bu kadar küçük nesneleri yakalayabilecek donanıma sahip değilmiş.

Güvenlik uzmanları bu gibi ihlallerin aslında tehlikeli bir duruma yol açmayacağını, ancak son üç ayda artan benzeri tecrübeler sonrasında Fransız Ulusal Araştırma Ajansı‘nın çok daha güçlü radarlar üzerinde çalışmasına sebep olduğunu rapor ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>