Dropbox’un yeni adresi HPE oldu

0

Dosyalarınızı Dropbox üzerinde tutuyor ve son birkaç aydır aldığınız hizmette bir değişiklik hissediyorsanız, sebebi “dijital göç” olabilir. Bu yılın ilk aylarına kadar, buluta attığınız her bir dosya, Amazon Web Services (AWS) üzerinde saklanıyordu. Geçtiğimiz dönemde radikal bir karar alan Dropbox, kendi veri merkezini kurarak, verileri büyük oranda bu merkezlere taşıdı. Hatta WSJ haberine göre bu süreçte HP Enterprise ile birlikte çalıştı.

Kurulan bu yeni veri merkezleri için ihtiyaca özgü donanım tedarik eden HPE, böylelikle AWS’de yer kiralamaktan daha ucuza gelecek bir bulut depolama altyapısı oluşturdu. Buna karşılık ücretli bulut hizmetleri HPE’nin hizmetine sunuldu. Ayrıca HPE’nin büyük ölçekli müşterilerine sunduğu bazı hizmetlerin yanında Dropbox hizmeti bundle edilecek. Her iki şirket de kendi faaliyet alanlarında bu iş ortaklığından fayda sağlamayı hedefliyor.

Dropbox HPE sayesinde devler ligine girecek

Bulut depolama servisi açısından açısından baktığımızda, uzun zamandır girmek istediği büyük kuruluşlar pazarına HPE desteğiyle girmesi kolaylaşacak. Her ne kadar 500 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısı olsa da, abonelerinin büyük oranda ücretsiz kullanıcılardan ve KOBİ’lerden oluştuğu tahmin ediliyor. HPE ise rekabet ettiği Asyalı satıcıların düşük maliyetine karşın bulut servisi aboneliğini bir avantaj olarak kullanmayı planlıyor.

Business Insider haberine göre her iki taraf da iş ortaklığının finansal detaylarını paylaşmaktan kaçınırken, bulut depolama servisinin sağlam bir pazarlık yaptığı belirtiliyor. Dropbox tarafı kendi bulutunu kurarak, altyapı maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>