Techinside Google News
Techinside Google News

Duet AI ve Copilot karşı karşıya

Üretken yapay zeka alanında öne çıkan iki farklı çözümün, Duet AI ve Copilot'un sunduğu yenilikleri ve aralarındaki farkları inceledik
- Advertisement -

Üretken yapay zeka alanında öne çıkan iki farklı çözümün, Duet AI ve Copilot’un sunduğu yenilikleri ve aralarındaki farkları inceledik

Otomatik metin oluşturma

Büyük dil modelleri (LLM’ler), güçlü metin oluşturma yetenekleriyle tanınır hale geldi. Hem Duet AI hem de Copilot, bundan büyük ölçüde yararlanıyor.

Google I/O’da Google, bölgesel satış temsilcisi için iş ilanı’ girişini kullanarak Duet AI’nin sıfırdan bir iş tanımı oluşturmak için kullanıldığını gösterdi. Bu daha sonra maksimum doğruluk için kullanıcı tarafından düzenlenebilir. Microsoft ise şirket çapında tutarlılığa vurgu yaparak, Copilot’un yalnızca bilgi istemlerine dayalı metin oluşturma değil, aynı zamanda kullanıcı tarafından adlandırılan dosyaların biçimine dayalı belgeler üretme becerisini de gösterdi.

Yapay zeka aracının, bir marka kimliği doğrultusunda ürün resimleri veya şirket tasarımları gibi benzer dosyalardan ilgili resimler çizdiği ve belirtilen diğer dosyalardan bilgiler içerdiği gösterildi.

Buna karşılık Duet, kurumsal stil kılavuzlarıyla uyumlu olmaktansa bireysel kullanıcılar için daha yararlı olabilecek ton ve stil önerilerini güçlendirmek için sinirsel modelini kullanıypr. Araç, İspanyolca ve Japonca da dahil olmak üzere birçok dilde yazıyı daha profesyonel ses çıkaracak şekilde değiştirebilir.

E-posta

Microsoft’un son Çalışma Eğilimi Endeksi, e-posta kullanıcılarının yüzde 25’inin gelen kutularını taslak hazırlamak ve düzenlemek için haftada 8.8 saate kadar harcayabildiğini gösterdi.

Hem 365 Copilot hem de Duet AI, kullanıcıların gelen kutularını düzenleme ve özetleme yeteneğine sahip. Ancak Copilot, e-postaları aktif olarak en yüksek önceliği kabul ettiği bir gelen kutusunun en üstüne ittiği gösterilen iki sistemden yalnızca biri.

Duet AI, Duet komut istemi önerileri sunmak için Google Workspace’teki bir kenar çubuğunda görünen bir araç olan “Sidekick”i kullanıyor. Google I/O’daki bir gösteride, Sidekick’e bir e-posta içinde bağlantılı bir Google E-Tablolar belgesinin içeriği hakkında bir soru soruldu ve Gmail’in içinden yanıt olarak kısa bir doğal dil özeti sağlamayı başardı.

Her iki yapay zek aracı da bu işlevleri mobil cihazlarda tamamlayabilecek. Google, bir telefon klavyesinde uzun yanıtlar hazırlamak zor olabileceğinden, bunu üretkenlik için özellikle yararlı bir özellik olarak vurguladı.

Toplantılar

Her iki yapay zeka aracı da toplantı slaytları, kaynakları ve notları hazırlamak için güçlü yardımcılar olarak gösterildi.

Elektronik tablo otomasyonu

Hem Duet AI hem de Copilot’un e-tablolara getirdiği şey, verilerin bağlamsal olarak anlaşılmasının yanı sıra doğal dil istemlerine dayalı güçlü biçimlendirme ve hücre oluşturma yetenekleri.

Kullanılabilirlik

Google ve Microsoft, ilgili yapay zeka üretkenlik araçlarının kullanıma sunulması söz konusu olduğunda farklı yaklaşımlar benimsemiş durumda. Duet AI için Google, Workspace Labs programındaki erken test kullanıcılarına aracı kademeli bir şekilde sunuyor.

Yeni görünüşlü Google Workspace ile Microsoft 365’i karşılaştırma

Hem Google hem de Microsoft, Workspace ve Microsoft 365’in yıl sonuna kadar üretken yapay zekayı yoğun bir şekilde içermesi garantisiyle, ürün stratejilerini son altı ayda kökten elden geçirdi.

Özellik karşılaştırmalarının da gösterdiği gibi, kullanıcılar Duet AI ve Copilot’un pratikte aynı işlevlerin birçoğunu gerçekleştirebildiğini görebilirler, ancak AI’ların kendi çıktılarını oluşturmak için kullandıkları farklı temel modellerin bir sonucu olarak bireysel çıktılar farklılık gösterecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir