Dünyanın en büyük 3D baskı heykeli

0

Dünyanın en büyük 3D baskı heykeli

Dünyanın en büyük 3D baskı heykeli James Burton tarafından yapıldı. Guinness Rekorlar’a girmeyi başaran dünyanın en büyük 3D baskı heykeli 3.62 metre uzunluğunda.

James Burton’ın Portsmouth Üniversitesi ile işbirliği kurarak yaptığı 3D baskı insan heykeli için 50 kg yazıcı filamenti kullanıldı. Heykeli 3D basma işlemi yaklaşık olarak 500 saat sürdü. heykelin bazı parçaları, sonradan birbirlerine yapıştırılarak elde edildi. Burton’ın yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olan heykel, 3.62 metre uzunluğunda.

Aşağıdaki video ile 3D baskı heykelin ayrıntılarını görebilirsiniz. Heykeli basmak için öncelikle CAD programı üzerinden modelleme yapılıyor. Daha sonra 3D yazıcı kullanılarak filamentler aracılığıyla katman katman baskı gerçekleştiriliyor.

3.62 metrelik dünyanın en büyük 3D baskı heykeli

Ancak büyük baskıları gerçekleştirebilmek standart 3D yazıcılar ile mümkün olmuyor. Bunun için özel, büyük boyutlu 3D yazıcılar kullanılıyor. Küçük yazıcılarla yapılan bu tip işlemlerde parça parça baskı gerçekleştirilerek daha sonra birleştirme yapılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>