Dünyanın en büyük kuantum iletişim ağı kuruldu

0

kuantum iletişim ağı

Çin, dünyanın en büyük kuantum iletişim ağı çalışmasına imza attı. Bu ağ, ilk olarak devlet kurumlarının hizmetine sunuldu.

Dünyanın en büyük kuantum iletişim ağı

İletişim ağlarında hız ve güvenlik gereksiniminde yaşanan talep artışı, kuantum iletişim ağı çalışmalarına ağırlık verilmesine neden oluyor. Çin bu alanda dünyanın en büyük ağını kurmayı başardı.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanlarının kurduğun kuantum şifreleme ağı, dünyanın en büyük ve en uzunu oldu. İletişim ağ iki uydu istasyonundan oluşuyor ve 700’ü aşkım QKD bağlantısı bulunuyor. Bu iletişim ağı ilk olarak devlet kuruluşlarına ve elektrik şebekesi sağlayıcılarına sunulmuş durumda.

Şu anda 150’yi aşkın kuruluş, 4 bin 600 km’lik veri aktarım mesafesiyle bu güvenli bağlantıya erişim sağlayabilmiş durumda.

Bilim insanları, bu ağ ile saniyede 40 kilobit anahtar üretebildiklerini, bu hızda yaklaşık 40 katlık bir artış sağlandığını söylüyor. Ayrıca hızın yanı sıra kuantum şifreleme odaklı bir ağ teknolojisinin Çin gibi çok büyük bir ülke düzeyinde yaygınlaşmaya başlaması da bu teknolojide ne derece ilerleme sağlandığını gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>