Dünyanın en değerli markaları: Apple, Amazon, Google

0

2022 yılının marka değeri en yüksek şirketlerinin sıralandığı Brand Finance Global 500 2022 raporunda ilk üç sırayı, Apple, Amazon ve Google aldı. Apple’ın 355,1 milyar dolarlık marka değeri ile ilk sırada yer aldığı listede, ilk 10’un son sırasındaki Verizon’ın marka değeri 69,6 milyar dolar oldu. İlk 10’da teknoloji şirketleri dışında sadece ABD’li perakende devi Walmart ve Çin’in bankacılık devi ICBC yer alırken ülkelere göre dağılımda da ABD şirketlerinin egemenliği ile karşılaşıldı. Bir bütün olarak teknoloji sektörü, Brand Finance Global 500 sıralamasında 1,3 trilyon dolara yakın kümülatif marka değeriyle en değerli sektör durumunda.

İlk 10’da ABD şirketleri dışında Güney Koreli Samsung ve Çinli Huawei ile ICBC yer aldı. Samsung 107,3 milyar dolarlık marka değeri ile listede altıncı sırada yer aldı. Huawei, yüzde 29 artarak 71,2 milyar dolara ulaşan marka değeri ile listede dokuzuncu sırada yer alırken ICBC 75,1 milyar dolarlık marka değeri ile sekizinci oldu.

TikTok’un yarattığı medya devrimi ile değerini en hızlı artıran marka olduğu listede, Huawei ile ilgili değerlendirme, geleceğin marka değerinde nelerin öne çıkacağı konusunda bir fikir veriyor. Brand Finance, HUAWEI’nin marka büyümesini, yerli teknoloji şirketleri ile Ar-Ge’ye yoğun yatırımlar yaparak ve aynı zamanda bulut hizmetlerini güçlendirmeye devam ederken elektrikli otomobil işine odaklayarak inovasyona olan bağlılığına bağlıyor. Bunun ardından akıllı telefonlar alanında yaşanan gelişmeler geliyor.

HUAWEI, en yeni amiral gemisi akıllı telefonları da dahil olmak üzere küresel tüketicilere çeşitli yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyor. P50 Pro, fiziksel sınırları aşan yeni nesil bir görüntüleme teknolojisi sunarken, P50 Pocket katlanabilir telefonların tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Bunlar da marka değerinin hesaplanmasında önem taşımakla birlikte, marka değerinin asıl belirleyicileri bulut ve elektrikli otomobil gibi inovasyon alanlarına odaklanmak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>