Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyanın en küçük ışık dedektörü kullanıma hazır

Kuantum bilgisayarlara geçiş için dünyanın en küçük ışık dedektörü önemli bir görev üstleniyor. İngiltere, bu alandaki çalışmalarını tamamladı.
- Advertisement -

İngiltere, kuantum bilgisayarlarını küçültmek için dünyanın en küçük ışık dedektörünü üretti. Dedektör yalnızca dünyanın en küçük dedektörü değil, aynı zamanda daha önce kuantum ışık tespiti için tasarlanmış dedektörlerden 10 kat daha hızlı çalışıyor.

Dünyanın en küçük ışık dedektörü neler sağlayacak?

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, silikon çip üzerinde dünyanın en küçük kuantum ışık dedektörünü geliştirdi. Bir üniversitenin basın bülteninde, insan saçı genişliğinden daha ince olan minik dedektörün kuantum teknolojisinin ölçeklendirilmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

1960’larda bilim adamlarının büyük transistörleri ucuza üretilebilecek küçük mikroçiplere dönüştürmesiyle elektronik alanı büyük bir atılım yaptı. Işık sinyalinin veya kuantum bitlerinin tespiti en aza indirildiği için artık kuantum bilgisayarlar için de benzer bir akıbet beklenebilir.

Kuantum bilgisayarların mevcut tasarımları, odaları kaplayan ve çalışması için donma sıcaklıklarına ihtiyaç duyan devasa makineler için diyebiliriz. İkili muadili gibi, bir kuantum bilgisayarın da uygun ölçekte konuşlandırılması gerekiyorsa, cihazın boyutunun küçültülmesi ve açılıp çalıştırılmasının daha kolay hale getirilmesi gerekiyor.  Üniversite profesörü ve Kuantum Mühendisliği Teknoloji Laboratuvarları Direktörü Jonathan Matthews liderliğindeki araştırma ekibi, kuantum bilgisayarı minyatürleştirme yolunda ilk adımı attı.

Araştırma ekibi, 2021 yılında bir fotonik çipi elektronik bir çipe bağlayıp kuantum ışık algılama hızını arttırdığında çalışmalarına ilk bakışlarını gösterdi. Üç yıl sonra, iki bileşeni tek bir çip üzerine entegre ederek algılama hızını 10 kat ve ayak izini 50 kat azalttı. Çipe entegre edilen kuantum ışık dedektörü ve devresi 0,0031 inç (80 mikrometre) x 0,0086 inç (220 mikrometre) boyutlarında. Matthews, basın bülteninde dedektörün homodin dedektörü olarak bilindiğini ekledi. Oda sıcaklığında ve yerçekimsel dalga dedektörleri gibi son derece hassas sensörlerde çalıştığı için kuantum optiğinde yaygın olarak kullanılıyor. Daha küçük dedektörün avantajı, kuantum ışığının daha hızlı algılanması. Bu da sistem içindeki iletişim hızını ve dolayısıyla kuantum bilgisayarının genel çalışma hızını artırıyor. Daha küçük ve daha hızlı sensörler tercih edilse de gürültüye de eğilimlidirler. Çalışmada yer alan Bristol Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Giacomo Ferranti, “Kuantum ışığını ölçmenin anahtarı kuantum gürültüsüne karşı duyarlılıktır” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir