Dünyanın ilk exascale bilgisayarı geliyor

0

Süper bilgisayar yarışında yeni bir dönemece girmek üzereyiz. Çin geçen sene dünyanın en hızlı ve güçlü süper bilgisayarını tanıttıktan sonra şimdi de dünyanın ilk exascale süper bilgisayarını inşa etmeye hazırlanıyor.

Süper bilgisayarlar şu anda petascale seviyesinde işlem gücüne sahip. Exascale bilgisayarlar ise bir saniyede 18 haneli sayılardan işlem gerçekleştirebiliyor.

ABD, Exascale süper bilgisayarları 2023 yılında devreye almayı planlıyordu. Böylece Çin, ADB’den daha erken Exascale bilgisayarlara kavuşmuş olacak. Bu da Çin ordusuna, Çin üniversitelerine ve endüstrisine çok daha hızlı araştırmalar yapma imkanı verecek.

Çin süper bilgisayar konusunda lider

Dünyadaki en güçlü 500 süper bilgisayar arasında, hem en güçlü bilgisayar hem de en çok sayıda süper bilgisayar sahibi ülke olarak Çin herkesin önünde duruyor. Çin’in 167 süper bilgisayarı bulunuyorken ABD’nin süper bilgisayar sayısı 165’te kalmış durumda.

ABD bu durumun farkına vararak, Çin’in süper bilgisayarları nükleer silah üretiminde kullandığı gerekçesiyle, 2015 yılında Çin’e Intel işlemcilerin satışını yasaklamıştı ancak bu yasak Çin’in yeni süper bilgisayarlar üretmesine engel olamadı. Uzak Doğulu dev kendi işlemcilerini üreterek 2016’da dünyanın en güçlü süper bilgisayarını üretti.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>