Dünyanın ilk yapay zeka bakanı!

0

Yapay zeka bakanı

Dünyanın ilk yapay zeka bakanı, 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama oldu. Birleşik Arap Emirlikleri‘nin dünyada ilk kez yapay zeka için açtığı bakanlık, yakın gelecekte diğer ülkeler tarafından da takip edilebilir.

Yapay Zeka Bakanı ne yapacak?

Birleşik Arap Emirlikleri, Avrupa’da pek görmediğimiz türlerde bakanlıklara sahip bir ülke. Örneğin geçtiğimiz yıl “Mutluluk Bakanlığı” isminde bir bakanlık görev yapmaya başlamıştı.

İlginç olan ise, kulağa komik geliyor olsa da bu bakanlığın ilgili olduğu konular bir hayli önemli. Örneğin ülkenin mutluluk bakanında şehrin mutluluğunu ölçümleyen bir araç var. Bu araç; trafik durumu ve çağrı merkezinde yanıt bekleyen müşteri sayısı gibi verileri tek bir alanda toplayıp genel mutluluğu ölçüyor.

31. sırada Yapay Zeka Bakanlığı’nı görebilmek mümkün.

Yapay Zeka Bakanı ise, adından da anlaşılabileceği gibi dünyadaki tüm yapay zeka ile ilgili teknolojileri takip edecek ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu alanda öncü olması için çalışmalar başlatacak. Ülkenin şu anda 2031 yılını hedefleyen bir yapay zeka yol haritası da bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>