Techinside Google News
Techinside Google News

Bir iş aracı olarak Snapchat

Arkadaşların birbirlerine fotoğraf gönderdiği uygulamadan bir iş aracı olur mu? CEvap vermek için acele etmeyin, haberimizi okuyun.
- Advertisement -

40 yaşının üzerindekiler için Snapchat’in ne olduğunu açıklayalım: Kullanıcıların arkadaşlarına resim göndermelerine izin veren bir program. Ancak farkı, bu fotoğrafların görüldükten sonra kendini imha etmesi. Yani yönlendirilmesi veya kaydedilmesinden kaynaklı utançlar yaşanmıyor ve dolayısıyla en özel fotoğraflar paylaşılabiliyor.

Peki, böyle bir uygulama iş amacı ile kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabı evet.

Aslında bugünün iş ve haberleşme ortamında her şey bir iş aracı olarak kullanılabilir. Ya da en azından kullanılmalıdır. Akıllı işletmeler Snapchat gibi servisleri pazarlamada kullanmanın yolunu bulmalılar, ya da rekabet sayesinde rakiplerinden biri bulacaktır.

Çünkü müşteriler orada.

snapchat logo

Aslında tüm müşterilerden ziyade sadece bir grup müşteri orada: milenyum nesli. Bu nesil reklamcılığın en kıymetli hedefi ve henüz müşteriniz değillerse bile yakın zamanda müşteriniz olacaklar.

Milenyum nesline için Snapchat, Twitter’dan daha büyük ve popüler. Bugün size şirketiniz Twitter’da olmamalı diyen bir müşteri ilişkileri firmasına derhal kapıyı gösterirdiniz ancak Snapchat’i yok sayabiliyorsunuz. Üstelik yapılan araştırmalara göre Snapchat sadece özel resimler için kullanılmıyor, insanlar birbirlerine etrafındaki komik olayları da fotoğraflayıp gönderiyor.

snapchat

Peki, böyle geçici bir araç ile markanızı nasıl tanıtabilirsiniz?

Eski usul marka tanıtım yöntemleri acımasız ve sürekli olan tekrarlar üzerineydi. Bugün yeni markalar orijinallik ve espriyi tekrardan üstün tutuyor. Bunun için Snapchat biçilmiş kaftan. Mesela CEO’nuzun konferans salonunda oyun oynadığını gösteren bir video genç müşteri kitlenize nasıl gözükürdü? Veya toplantıda uyuyan bir müdür yardımcısı? İnsan kaynakları direktörünün kötü kravat seçimi? Bu tür mesajlar kullanıcıya markanızın bilindik markalardan farklı olduğunu göstermek için birebirdir ve Snapchat’in geçici mesaj yapısı da böyle gayriciddi espriler için çok uygundur.

Şirketinizdeki yöneticilerin Snapchat’e adapte olmasını sağlamayı çok zor bulabilir veya pazarlama için küçük komik videolar hazırlamayı gereksiz bir harcama olarak düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Snapchat’i kullanmamakla marka bilinirliği yaratmak için sağlam bir fırsat kaçırmış olursunuz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir