Techinside Google News
Techinside Google News

E-yakıt girişimi Aether Fuels yatırım turunu tamamladı

E-yakıt girişimi Aether Fuels fon turunu başarıyla tamamladı. Girişim, çevreci ve uygun fiyatlı yakıt için daha rahat hareket edebilecek.
- Advertisement -

SEC başvurusuna göre Aether Fuels, 34.3 milyon dolarlık turun 30.4 milyon dolarını topladı. E-yakıt girişimi, karbondioksit ve diğer atık karbon akışlarını kullanarak havacılık ve deniz taşımacılığı için yakıt üretmeye çalışıyor. Yeni tur şirketin banka hesabına sağlıklı bir artış sağlayacak; Aether Fuels daha önce 2023’ün sonlarında dönüştürülebilir senetler yoluyla 8.5 milyon dolar toplamıştı.

E-yakıt girişimi Aether Fuels’ten yatırım turu

Startup, Temasek tarafından yönetilen erken aşamadaki derin teknoloji kuluçka merkezi Xora Innovation’dan doğdu. O zamandan beri Aether Fuels teknolojisini geliştirmek için çalışıyor. Şirket, teknolojisinin endüstriyel kirlilik, çöplüklerdeki metan ve çiftliklerden kalan bitki artıkları da dahil olmak üzere çeşitli atık akışlarından gelen karbonu kullanabileceğini söylüyor.

Aether Fuels’in karbondioksiti yakıtlara nasıl dönüştürdüğü hakkında kamuya pek bir şey bilinmiyor. Ancak Ocak ayında yapılan bir patent başvurusu şirketin doğal gaz kullanmayı da içeren bir yol araştırdığını öne sürüyor. Süreç katı atığı gazlaştırır, doğal gazla karıştırır ve ardından karışımı sıvı yakıta dönüştürüyor. Şubat ayında, doğal gaz alanında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan GTI Energy tarafından başlatılan gazdan sıvıya geçiş programına erişim sağlayan bir anlaşma yaptığını  duyurdu.

Havayolları ve deniz taşımacılığı şirketleri, enerji yoğun endüstrilerini karbondan arındırmanın bir yolu olarak biyolojik türevli sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ve e-yakıtların peşinde koşuyor. Ancak bu çabalar en iyi ihtimalle başlangıç ​​aşamasında. Örneğin bugün üretilen SAF miktarı toplam kullanımın yalnızca yüzde 0,1’inden az ve SAF, e-yakıtlardan çok daha olgun bir endüstri.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir