Edge computing işletmelerde inovasyonu teşvik ediyor

0

Edge Computing

Intel’in yeni raporu “The Edge Outlook”, edge computing’i, işletmelerin verileri başarılı bir şekilde kontrol etmek ve anlamak için kullanması gereken kritik bir faktör olarak tanımlıyor. İnsanların verilere olan bağımlılığı gitgide artarken; işletmelerin de gerçek zamanlı inovasyonu teşvik etmek için bu verilere kolayca erişebilmesi gerekiyor.

Bu veri patlaması, yapay zeka (AI), edge computing ve 5G iletişimi gibi teknolojileri kullanımlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen işletmeler arasında büyük bir aciliyet yarattı. İş liderleri, bu teknolojilerin altyapı taleplerine ve hızlandırılmış dijital dönüşüm yoluyla rekabette avantaj sağlama konusunda edge computing’in oynayabileceği rolü fark etmeye başladı.

“İşletmeler artık edge’i görmezden gelemeyecek”

Intel’in hazırladığı rapor, kilit endüstrilerdeki güncel, yeni ve gelecekteki edge computing hakkında fikir veriyor. Kısacası edge, işletmelerin iddialı planları gerçeğe dönüştürebileceği bir alan olarak değerlendiriliyor. İşletmeler, edge’in gelecekteki yeniliklerin kilidini açmak için vazgeçilmez bir parça olduğunun farkına varıyor.

Rapor işletmeler için pratik tavsiyelerin yanı sıra AI bilimcisi Inma Martinez’in işletmelerin neden artık edge’i görmezden gelemeyeceği ile ilgili değerlendirmelerini içeriyor. Martinez’den gelen konuya ilişkin tam açıklama şöyle:

“Veriler, Tunç Çağı’ndan bu yana her zaman medeniyetin mihenk taşı olmuştur. Edge, birdenbire gerçek zamanlı olarak kullanılabilen her nesnenin bilgi potansiyeline sahip olduğu bir dünyayı mümkün kılıyor.”

Edge Computing

Edge computing işletmelere ne vadediyor?

Perakende

Edge, perakendecilere gerçek zamanlı tüketici davranış analizi sağlayarak onları daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaları için destekliyor. Verimlilik noktasında örnek vermek gerekirse, Intel müşterisi WonderStore’un vitrin dönüşüm oranı, edge teknolojilerinin kullanılmasından bu yana yaklaşık yüzde 17 arttı. Bu, müşterilerin moda tercihlerine, duyarlılıklarına ve bekleme süresine göre mağaza deneyimlerini özelleştirmek için görsel sensörler ve edge teknolojileriyle desteklenen gerçek zamanlı analiz kullanılarak gerçekleştirildi.

Endüstriyel

Yapay zeka tabanlı robotik teknoloji, tekrarlayan ve potansiyel olarak tehlikeli görevleri insanlardan daha hızlı ve doğrulukla gerçekleştirmek için kullanılıyor. Mümkün olan en yüksek kaliteli ürünü sunmaya yardımcı olarak, özellikleri doğrulamak ve kusurları kontrol etmek için makine görüşü de kullanılıyor. Bu edge dağıtımları, Intel müşterisi Audi‘nin kaynak inceleme hızını, yalnızca 18 ms gecikme süresi ile 100 kat artırmasına yardımcı oldu. Sonuç olarak, şirketin iki ana montaj fabrikasından biri olan Neckarsulm, Almanya tesisinde işçilik maliyetlerini yüzde 30 ila 50 oranında azalttı.

Edge Computing
transparent futuristic smart phone and smart city, technological abstract

Sağlık Hizmetleri

Edge computing, sık sık hasta izleme ve veri toplama, elektronik sağlık kayıtları ve yapay zeka destekli hasta veri analizi ile entegrasyon sağlayarak daha yüksek kalitede bir bakım ve klinik verimlilik sağlamaya yardımcı oluyor. Derin öğrenme, sağlık sorunlarının tespitini hızlandırmak ve hayat kurtarmak için görüntü tabanlı tanılamada kullanılır. Edge teknolojisi sayesinde Intel müşterisi Philips, donanımı hızlandırmak için eklentiye gerek kalmadan CT tarama görüntülemesini 188 kat hızlandırmayı başardı.

Telekomünikasyon

Ağ ve operasyonel verimliliği artıran makine öğrenimi, telekom operatörlerinin artan hizmet seviyesi beklentilerini karşılamak ve aynı zamanda maliyetleri düşürmek için ağı ve operasyonel verimliliği artırmasına yardımcı olabilir. Yapay zeka ve analitik tabanlı motorlarla operatörler, çok çeşitli 5G ve edge kullanım durumlarına hizmet etmek için temel ağ KPI’larını, ağ otomasyonu, enerji tasarrufu ve operasyonel esneklik elde etmek için 5G ağlarını akıllıca yönetme becerisi kazanır.

Intel kısa süre önce Japon markası Rakuten Mobile’ın dünyanın ilk konteyner tabanlı, tamamen bulut tabanlı ağını geliştirmesine yardımcı oldu. Uygulamalar ve zengin medya içeriğinde hızlı yanıt süreleri sağlamak için edge veri merkezlerini kullanıyorlar ve mobil ağlarının müşteriler için sürükleyici, çok algılı deneyimleri desteklemesini sağlıyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>