Techinside Google News
Techinside Google News

Einstein Copilot yapay zeka atılımı yapıyor

Yapay zeka devrimi iş dünyasının derinliklerine ulaştı ve satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde (CRM) bir devrim vaat etti.
- Advertisement -

Küresel CRM lideri Salesforce’un ev sahipliği yaptığı San Francisco’daki dünyanın en büyük yıllık yazılım konferansı Dreamforce, Einstein Copilot adında bir “konuşma odaklı yapay zeka asistanı”nın lansmanına tanık oldu. Aslında bu, OpenAI tarafından geçen yılın Kasım ayının sonunda piyasaya sürülen “üretken yapay zeka” sohbet robotu ChatGPT’nin satış ve CRM eşdeğeri.

Salesforce kurucu ortağı ve CEO’su Marc Benioff Salı günü Dreamforce açılış konuşmasında: “Bu yapay zeka fırsatının her şeyi ve muhtemelen her şeyi ve hepimiz için değiştireceğine şüphe yok. Bu yeni teknolojiyle daha yüksek düzeyde müşteri başarısı, üretkenlik, büyüme, dönüşüm ve strateji elde edebileceğimizi görebiliyoruz. Manzaramızı kökten değiştirecek. Her şey aynı anda değişecek” dedi.

Einstein Copilot yapay zeka için iddialı

OpenAI CEO’su Sam Altman, Benioff’un sahnedeki sohbetine katıldı ve bu görüşünü yineledi. Altman: “İnternetin ve ardından mobil cihazın her yere sızması gibi, bu da istihbaratta gerçekleşecek. Şu anda insanlar bir yapay zeka şirketi olmaktan bahsediyor. iPhone App Store açıldıktan sonra insanların bir mobil şirket olmaktan bahsettiği bir dönem vardı. Ancak artık hiçbir yazılım şirketi mobil şirket olduğunu söylemiyor çünkü mobil uygulamaya sahip olmamak düşünülemez. Zekanın her ürün ve hizmete entegre edilmemesi düşünülemez” dedi.

Einstein AI platformu, Salesforce’ta on yıldır geliştirilme aşamasındadır ve son yıllarda veri analitiğine dayalı bir tahmin aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bu yılın başlarında Salesforce, ChatGPT üretken yapay zeka modelinden yararlanarak Einstein GPT’yi piyasaya sürdü. Copilot, bu yaklaşımın önemli bir evrimi. Kullanıcılara iş akışları içerisinde yardımcı olarak, doğal dilde sorular sormalarına ve şirketin kendi verilerine dayanan ilgili ve güvenilir yanıtlar almalarına olanak tanıyarak üretkenliği artırması bekleniyor. Bunun da şirketlerin üretkenliğini artırmasına, gelirlerini artırmasına ve müşteriler için kitlesel olarak kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmasına yardımcı olması bekleniyor.

Salesforce başkan yardımcısı ve Einstein genel müdürü Rahul Auradkar, bir röportajda her iş fonksiyonu için Copilot çeşitlerinin bulunduğunu söyledi. Dreamforce sırasında sunulan vaka çalışmaları, Amerikan Otomobil Birliği’nden, müşteri katılımını ve geliri artıran kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmak için dijital teknolojileri kullandığını söyleyen Heathrow Havalimanı’na kadar uzanıyordu.

Heathrow’un pazarlama ve dijital direktörü Peter Burns: “Müşterilerimizle olan etkileşimlerimizi kişiselleştirmek için 25 milyon yolcu kaydının birleştirilmiş, gerçek zamanlı verilerine dayanan Einstein’ı kullanıyoruz. Yapay zekanın bu kullanımı, doğru yolculara doğru hizmetleri doğru zamanda sunmamıza ve aynı zamanda bir sonraki havaalanı ziyaretlerinden önce yolcu ihtiyaçlarını tahmin etmemize olanak tanıyor” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir