Ekran kartı fiyatları neden düşüyor?

0

ekran kartı fiyatları

Kripto para piyasası, ekran kartı fiyatları konusunda belirleyici bir etkiye sahip. Son aylarda dalgalanmalar yaşayan kripto para piyasası, ekran kartı fiyatları için eksi yönde eğilime neden oldu.

Ekran kartı fiyatları düştü

Kirpto para piyasasındaki değer kazancı, birçok kişinin madencilik faaliyetlerine yönelmesine neden oldu. Bunun için madenciler ekran kartı satın alarak sistemlerini güçlendirme yarışına girdiler. Dolayısıyla yaşanan talep artışıyla, piyasadaki ekran kartı sayısında ciddi azalma yaşanmıştı. Bu durum, fiyatların yükselmesi ile tüketicilere yansımıştı. Jon Peddie Araştırma Şirketi, son aylarda ekran kartı fiyatlarının düşme nedeni olarak, kripto para değerlerinde düşüşü gösterdi.

Ekran kartı piyasasında önemli bir konumda olan AMD’nin 3600 dolar değerindeki OEM 4GB RX 580 kartı, şu anda 2500 dolara düşmüş durumda. Nvidia ürünlerine baktığımızda ise 1050 dolar değerindeki GTX 1080 Founders Editio ekran kartı, 709 dolar seviyelerine geriledi.

Jon Peddie, 2017 yılı boyunca 776 milyon dolarlık madencilik ekipmanı satıldığını belirtiyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dibe vurması, bu alana ilgi duyan madencilerin beklemeye geçmelerine neden olmuş olabilir. Ayrıca Rusya gibi bazı ülkeler, madencilik ekipmanlarına yönelik gümrük yasağı uygulamaya başladı. Bu durum da ekran kartı fiyatlarında yaşanan değişimi biraz olsun açıklıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>