Elektrikli jet uçağı Lilium test uçuşlarına başladı

0

Şehir içi ulaşımda önemli bir devrim yaratmayı amaçlayan, elektrikli motorlarla çalışan ve dikine kalkıp inebilen jet uçağı Lilium, test uçuşlarına başladı.

Geliştirici şirketin yayınladığı video ile aracın test uçuşları halka tanıtılırken, Lilium için şehir içi ulaşımda devrim yaratacak bir araç ifadelerinin kullanılması da dikkat çekti.

Lilium, Uber benzeri servislerin yoğun ilgi göstereceği bir araç olarak tasarlanıyor. Dikine inip kalkabilen ve çok sessiz çalışan araç, saatte 300 km hıza çıkabiliyor ve 300 km mesafe yol alabiliyor. Kanatları katlandığında ise otomobil olarak kullanılabilen uçağın yerdeki sürüş kapasitesi şimdilik çok sınırlı ancak modelin geliştirilmesi ile uçma kapasitesine sahip güçlü bir otomobil olarak dikkat çekeceği düşünülüyor.

Uber’den Lilium çağrılabilecek mi?

Akıllı telefonlarla, en yakın iniş alanına çağrılabilecek Lilium’un özellikle zamanı çok kısıtlı olan ve şehir trafiğinde sıkışmak istemeyen iş adamları tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Helikopter gibi dikine iniş kalkış yapabilmesi nedeniyle binaların çatılarına, parklara hatta banliyö bölgelerinde evlerin bahçelerine inip kalkabilme kapasitesine sahip olan aracın, işyeri ve evi arasında gidip gelecek iş adamları için önemli bir tercih olacağı düşünülüyor.

Lilium benzeri elektrikli motorla çalışan ve insan taşıyabilen bir “drone”un, Temmuz ayında Dubai’de resmen hizmete girmesi ve turistik bölgelerde özellikle yüksek binaların üstünde yer alan restoran ve kafelere müşteri taşıyacak shuttle servisleri olarak işlev görmesi bekleniyor. 

Jet motorlu, elektrikle çalışan ve dik inip kalkabilen bu yeni aracın ilk test videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>