Elektrikli motorlar otomobil satışlarını patlatacak mı?

2

Otomotiv dünyası elektrikli otomobil devrimine hazırlanırken, yeni yapılan bir araştırma, elektrikli otomobillerin 2040 yılında dünyadaki otomobil satışlarının %54’ünü oluşturacağını gösteriyor.

Bloomberg New Energy Finance grubu yapılan araştırmaya göre, pil üretiminin artmasıyla 2025-2029 yılları arasında hızla düşecek olan elektrikli araç fiyatlarının satışları patlatması bekleniyor.  Güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşması sayesinde elektrik maliyetlerinin de düşeceği, dolayısıyla ulaşım maliyetlerini sıfıra yaklaşacağı ve elektrikli araçlara olan talebin patlayacağını ön gören araştırma daha önce 2040 yılında toplam satışların %30’unun elektrikli otomobil olacağını tahmin eden araştırmaların da yanıldığını iddia ediyor.

2040 yılında elektrikli araç kullanımı günlük petrol tüketimini de 8 milyon varil azaltacak. Öte yandan global elektrik tüketiminde %5’lik bir artışa neden olacağı düşünülüyor.

2016’da 700 bin elektrikli otomobil satılmışken, 2021 yılına ulaştığımızda ise 3 milyon elektrikli araç satışının gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakamın da dünyadaki otomobil satışlarının %5’ini oluşturacağı tahmin ediliyor.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması içinse pil fiyatlarının düşmesi gerekiyor. 2010 yılından beri Li-ion pillerin fiyatı %73 oranında düştü. 2030’a kadarsa %70 oranında bir düşüş daha yaşanacağı öngörülüyor. Bu sayede elektrikli otomobil fiyatlarının da büyük oranda düşmesi hedefleniyor.

Yorumlar

  1. başlıkla içerik arasında uyumsuzluk var. Başlıkta elektrik motorlarından bahsederken, metinde pillerden bahsediliyor. Eğer bu hata ise kabul edilebilir, ancak dikkat çekmek adına ise hiç hoş değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>