Elektrikli otomobiller 2016’da rekor kırdı

1

Elektrikli otomobillerin yollarda yaygınlaşması büyük bir hızla devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın Global Elektrikli Araç Araştırması’na göre, 2016 yılında dünya yollarındaki elektrikli otomobil sayısı 2 milyon adedi geçti.

Bu rekorda elektrikli araçlara büyük ilgi gösteren Çin’in de payı büyük. 2016’da satılan elektrikli araçların %40’ı Çin’de sahiplerini buldu. Çinde ayrıca 200 milyon elektrikli bisiklet ve 300 bin adet elektrikli otobüs bulunuyor. Öte yandan, Çin, ABD ve Avrupa dünyadaki elektrikli araç pazarının %90’ını oluşturuyor.

Öte yandan rakamların önümüzdeki dönemde hızla artması bekleniyor. 2020 yılına ulaştığımızda dünyadaki elektrikli otomobil sayısının 9-20 milyon adete ulaşması bekleniyor. 2025’te ise 40-70 milyon adet elektrikli otomobilin yollara çıkacağı düşünülüyor.

600 milyon elektrikli araç hedefi

Elektrikli araçlar şu anda dünyadaki yolcuların sadece %0.2’sini taşıyor. Ancak elektrikli araçların dünyanın geleceğini kurtarmak için de önemli bir görevi var. Yüzyılın sonuna geldiğimizde sıcaklık artışının 2 derecenin altında kalmış olması için 2040 yılında 600 milyon elektrikli aracın yollara çıkmış ve muadili benzinli araçların yollardan çekilmiş olması gerekiyor. Akse halde dünyanın sıcaklığındaki artış kutupları yok ederek kıtaların su altında kalmasına yol açabilecek.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>