Elektrikli otomobiller için yeni batarya geliştiriliyor

0

Elektrikli otomobiller için yeni batarya

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, elektrikli otomobiller için yeni batarya geliştiriyor. Bu batarya, araçların şarj süresini 10 dakikaya indirebilir.

Elektrikli otomobiller için yeni batarya tasarımı

Günümüzde elektrikli araçlar konusunda yaşanan en büyük problemlerden biri de menzil kaygıları. Yeterli sayıda elektrikli araç şarj istasyonu kurulsa bile, araçların şarj süresinin çok uzun olması elektrikli araçların yaygınlaşmasını engelleyebilir.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, bu sorunu çözebilmek için çok kısa sürede şarj olan batarya teknolojileri üzerinde çalışıyor. Arşatırmacılar, üzerinde çalıştıkları yeni batarya teknolojisiyle araçların şarjının 10 dakikada yüzde 80’e ulaşacağını belirtiyor. Bu da neredeyse benzin alma süresinde sürücülere araçlarını şarj etme imkanı sağlayacak.

Yayınlanan verilere göre 20 derecelik koşulda ısınmış bir pil 60 kez şarj döngüsüne sahip. 60 derecelik sıcaklıkta ise bu döngü 2500’e çıkıyor. Bu da araçlar için 750 bin km menzil anlamına geliyor.

Araştırmacılar, elektrikli araçların şarj süresinin 5 dakikaya düşürülebileceğini de belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>