Elektrikli yapıştırıcı geliştirildi

0

MIT’de çalışan John Hart isimli bir bilim insanı, elektrikli yapıştırıcı geliştirmeyi başardı. Bu sayede elektronik devreler daha küçük boyutlarda üretilebilir.

Elektrikli yapıştırıcı nasıl çalışıyor?

Günümüzde elektronik bileşenler çok küçük boyutlara ulaşmış olsa da bunlar bir devre kartına basmak oldukça emek isteyen bir süreç haline geliyor. hatta artık devre kartı basma işlemlerinin tamamen makine tezgahlarda yapıldığını söyleyebiliriz.

Ancak bu devreleri daha küçük hale getirmek için önümüzde iki seçenek var. Bunlardan birincisi, makineler daha hassas hale getirilmesi, ikincisi ise yeni bir tekniğin kullanılması.

MIT’den John Hart’ın geliştirdiği yöntem ise bu alandaki çalışmalara yeni bir soluk getiriyor. Gerilim uygulandığında aktif hale gelen bir elektrikli yapıştırıcı geliştiren Hart, bu sayede daha küçük boyutlarda devrelerin üretilebileceğini söylüyor.

Böylelikle daha küçük ve daha hafif devrelerle, daha verimli cihazlar geliştirilebilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>