Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nden kredi kartları verilerinin çalınmasına dair açıklama

0

ETİD’den Black Friday döneminde kredi kartı verilerinin çalınıp çalınmadığına dair açıklama geldi

Bilindiği gibi Kasım ayının son haftasında yoğun bir e-ticaret dönemi yaşandı. Basına yansıyan haberlerde bu yoğun dönemde 450 binden fazla kredi kartı verisinin çalındığına dair iddialar yer aldı.

Sosyal medyadaki asılsız paylaşımlara dikkat

İşte, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) bu iddialara ilişkin bir açıklama yayımladı. ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, sektör meclisinde yapılan değerlendirmelerde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediği, kredi kartı bilgilerinin uluslararası standartlara göre saklandığını söyledi. Ekmekçi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de yoğun olarak geçen kampanya dönemlerinde sosyal medya ortamında zaman zaman asılsız paylaşımlar olabildiğini, sektör olarak müşterilerin güvenliği ve yüksek hizmet seviyesinin her daim sağlanmasıyla için çalışmalara özenle devam ettiklerini belirtti.

ETİD’in 70’e yakın üyesi bulunuyor ve ülkemizdeki e-ticaret sektörünün önemli bir bölümünü temsil ediyor. Öte yandan, “Black Friday” olarak da bilinen bu dönemde Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, 29 Kasım’da 4,7 milyar TL ödeme yapıldı ve bu ödemelerin 1,4 milyar TL’si internet üzerinden gerçekleştirildi. 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>