Elektronik trafik tabelaları hacklendi

0

elektronik trafik tabelaları

İngiltere’de elektronik trafik tabelaları hacklenerek, karantinaya uymayan sürücülere mesaj verildi. Bu hack, sosyal medyada dikkat çekti.

Elektronik trafik tabelaları hacklenerek mesaj yazıldı

Trafikte sürücülere çeşitli bilgilendirmelerin yapıldığı elektronik özellikteki trafik tabelaları, İngiltere’de bir hayli yaygın. Ancak bu tabelalar, bu kez siber saldırıyla gündeme geldi.

Bir hacker tarafından Staffordshire’ın Burton-On-Trent isimli kasabasındaki trafik tabelaları hacklendi. Bu tabelalar üzerindeki bilgilendirme mesajı değiştirilerek, karantinaya rağmen dışarıda olan sürücülere yeni mesaj yazıldı. Elektronik tabela üzerine ‘Eve gidin aptallar, karantinada olmanız gerekiyor’ şeklinde bir not yazıldı.

Çok kısa sürede sosyal medyada gündem olan bu mesaj, yetkililerin müdahalesiyle sorun giderildi. Yapılan açıklamada gerçek veya mizah amaçlı ne olursa olsun böyle bir davranışın kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Aslında bu siber saldırı, trafik tabelalarında güvenliğin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hackerlar bu tabelalara sızarak, kötü niyetli mesajlar paylaşabilir, sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilirler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>