Elon Musk borsada manipülasyon mu yapıyor?

0

ABD’nin Sermaya Piyasaları Kurulu SEC, Elon Musk hakkında, Tesla hisseleri üzerinde manipülasyon yaptığı suçlamasıyla dava açtı.

Musk neyin peşinde?

Geçtiğimiz aylarda Tesla’nın hisselerini borsa’dan geri alacağını ve parayı da bulduğunu açıklayan Tesla, ardından da Tesla hisseleri hakkında kendince değerler yayınlamaya başladı. Üstelik bu sırada esrar içtiğine dair imalarda bulundu ve yetinmedi, Kaliforniya’da bir Youtube yayınına çıkıp canlı yayında esrar içtiğini gösterdi. Bu hareketleri ise Tesla yatırımcıları arasında paniğe neden olarak hisselerin çok ağır değer kaybetmesine neden oldu.

Hisseler değer kaybettikten sonra ise hisseleri geri satın alma planından vazgeçtiğini açıklayan Musk hakkında, borsada manipülasyon yarattığı iddiaları ortaya atılmıştı. SEC şimdi bu iddia ile mahkemeye giderek Musk’ın ceza alması için uğraşacak.

Öte yandan içeriden sızan bilgiler SEC’in Musk ile anlaşmak üzere olduğunu, ortalama bir ceza ödemesi halinde SEC’in davadan vazgeçmeyi planladığı söyleniyor. Ancak SEC, Musk’ın 2 yıl boyunca Tesla’daki görevinden ayrılmasını şart koştuğu için Musk’ın anlaşmayı kabul etmediği ve olayın mahkemeye gittiği vurgulanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>