Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını geri aldı

Tesla ve Twitter'ın sahibi olan Elon Musk, Fransız milyarder Bernard Arnault'ı geride bırakarak tekrar Dünya'nın en zengin insanı oldu.
- Advertisement -

Tesla ve Twitter’ın sahibi olan 51 yaşındaki Elon Musk, LVMH lüks malzemeler imparatorluğunun başı olan Fransız milyarder Bernard Arnault’ı geride bırakarak tekrar Dünya’nın en zengin insan oldu.

Bloomberg’in günlük güncellenen milyarderler endeksine göre, Musk’ın serveti yıl başından bu yana 55 milyar dolar artarak 192 milyar dolar oldu, Arnault’un serveti ise son 24 saat içinde 5 milyar dolar düşerek 187 milyar dolara geriledi.

Arnault, geçtiğimiz yılın Aralık ayında LVMH hisselerinin değeri patladığında Musk’ı dünyanın en zengin kişisi olarak geride bırakmıştı. Aynı zamanda Tesla’nın hisse fiyatı yatırımcıların, Musk’ın Twitter’ı satın alma işiyle meşgul olabileceği endişeleri nedeniyle düşmüş, bu da onun servetini azaltmıştı.

Arnault’un serveti o zamandan beri sürekli artarak Nisan ayında LVMH’nin değeri rekor seviyeye ulaştığında 200 milyar doları geçti. Ancak o zamandan beri analistlerin lüks malzemeler balonunun patlamak üzere olduğu endişeleri, LVMH hisselerinin %10’dan fazla düşmesine neden oldu ve Arnault’un servetinin tahmini değerini düşürdü.

Lüks malzemeler grubunu 35 yıl önce birlikte kuran ve çoğunluk hissedarı olan 74 yaşındaki Arnault, yakın zamanda çocuklarını işletme içinde önemli rollerde atadı. Ocak ayında en büyük çocuğu Delphine, imparatorluğun ikinci büyük markası olan Christian Dior’un başına getirildi. Kardeşi Antoine ise LVMH ve Arnault ailesinin servetini kontrol eden holding şirketini yönetmek üzere terfi etti. Musk’ın serveti doğrudan Tesla’nın hisse fiyatıyla bağlantılı ve yaklaşık %13 hisseye sahip. Tesla’nın hisseleri yıl başından bu yana %88 arttı.

Üçüncü en zengin kişi ise Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos’dur ve tahmini serveti yaklaşık 144 milyar dolar. En zengin 11 kişi erkekken en zengin kadın, L’Oréal varisi Françoise Bettencourt Meyers, 12. sırada, serveti ise 86 milyar dolar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir