Elon Musk’a göre dünyayı “ölümsüz diktatör” yönetecek

0

Yapay zeka nükleer

Elon Musk’ın yapay zeka endişeleri, hat safhaya çıktı. Ünlü girişimci yapay zekanın tehlikelerini ifade etmek için şimdi de “ölümsüz diktatör” benzetmesini ortaya attı.

Bilgisayarlara güveniyor muyuz?

Musk, “bilgisayarlara güvenir misiniz?” sorusunun yöneltildiği bir röportaj sırasında yapay zeka ve insan arasındaki etkileşimin giderek arttığını ve yapay zekanın eninde sonunda insanların hayatını yöneten bir otoriteye dönüşeceğini ancak bu ilişkinin sonunda yapay zekanın ölümsüz bir diktatör gibi insan toplumunu duygusuz kurallarla yönetecek bir mekanizmaya evrileceğini iddia etti.

Amerika şu anda otonom araçların trafikte serbestçe hareket etmesi, yatırım kararları alan yapay zekalı robotların milyarlarca dolarlık emeklilik fonlarını yönetmesi gibi gelişmeleri tartışıyor ve Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki uyarıları da bu nedenle medyanın gündeminde ilk sıralara yerleşiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>