EMC ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

0

Bir önceki senenin aynı dönemine göre EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirler %12 artış gösterdi.

İkinci çeyrekte GKGMİ’ne göre EMC’ye atfolunabilir net kazanç 589 milyon USD, ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç da 0.28 USD oldu. Aynı çeyrekte GKGMİ’ne göre olmayan EMC’ye atfolunabilir net kazanç 882 milyon USD’a ulaştı, ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç da 0.43 USD oldu.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci finansal sonuçlarla ilgili açıklamasında, “Sektörümüz ve müşterilerimiz olağanüstü dönüşümsel bir değişimin ortasındalar ve değişimin hızı da her geçen gün artıyor. EMC bunu önceden tespit ederek uygun ve doğru bir stratejiyi uygulamaya koydu ve bu stratejisini de başarıyla yürütüyor. EMC yeni müşteriler kazandığı gibi, mevcut müşterileri de EMC’nin Bilgi Altyapıları, VMWare ve Pivotal’ın yeni çözümlerine daha yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Sonuç olarak, EMC’nin, müşterilerimizin ve hissedarlarımızın bu dönüşümden ilk faydalananlar olacağına şüphemiz yok” dedi.

EMC’nin  ikinci çeyrekte işletme nakit akışı geçen sene aynı döneme kıyasla %2 artarak 1.3 milyar USD’a, serbest nakit akışı2 da %10 artışla 930 milyon USD’a ulaştı. EMC ikinci çeyreği 14.6 milyar USD değerinde yatırım ve nakitle kapadı. Şirket ikinci çeyrekte yaklaşık 600 milyon USD değerinde adi hisse senedi geri satın aldı ve yaklaşık 200 milyon USD’yi de hissedarlara ikinci çeyreğe ait kar payı olarak dağıttı.

Ayrıca, EMC Yönetim Kurulu, EMC’nin 2014 senesi için planladığı hisse geri satın alım işlem tutarını 2 milyar USD’den 3 milyar USD’ye çıkarmayı kabul etti. Hisse geri satın alım işlem tutarındaki artış ve EMC’nin artan kar payı ile EMC, 2013 ve 2014’ün tamamında hissedarlarına 7 milyar USD’nin üstünde bir geri ödeme yapmayı planlıyor.

EMC Bilgi Altyapıları CEO’su ve EMC Baş Mali Direktörü David Goulden da,“EMC’nin ikinci çeyrekteki performansı oldukça güçlüydü ve planlandığı gibi gerçekleşti. Her bir iş birimimiz başarılı bir performans sergiledi. Büyümeye yönelik önemli bir fırsatın eşiğindeyiz ve yılın kalan kısmında da başarılı olacağımız konusunda kendimizden eminiz. Hisse geri alım işlemlerimizi hızlandırma kararımız da bunun bir kanıtı. Pazar lideri olmamız, iş ortaklarımızla oluşturduğumuz sağlıklı ekosistemimiz ve üstün teknolojilerimiz bir arada müşterilerimiz arasında büyük yankı uyandıran stratejimizi destekliyor” dedi.

Sonuçlara Global Bakış

EMC’nin ikinci çeyrekte ABD’de elde ettiği konsolide gelirler bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla %3 artarak 3.1 milyar USD’ye ulaştı. Bu tutar ikinci çeyreğin konsolide gelirlerinin %53’ünü temsil ediyor. EMC’nin ABD dışındaki ülkelerde yürüttüğü ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelirler de bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla %7 artarak 2.8 milyar USD’a ulaştı. Bir önceki senenin aynı dönemine göre EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirler %12, Güney Amerika bölgesinden elde ettiği gelirler ise %14 arttı. EMC’nin BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ve 13 pazardan elde ettiği gelirler de bir önceki senenin aynı dönemine oranla %5 arttı.

İşletmenin Genel Görünümü

*Aşağıdaki açıklamalar mevcut beklentilere dayanmaktadır. Açıklamalar ileriye dönüktür ve gerçek sonuçlar değişiklik gösterebilir. Bu açıklamalar işbu tarihten sonra gerçekleşebilecek şirket birleşmeleri, satın alımları ve elden çıkarmaların potansiyel etkilerini içermez. Bu açıklamalar EMC’nin 2014 mali sonuçları ile ilgili önceki açıklamalarının yerine geçer. Dolar cinsinden verilen tutarlar ve yüzdelerin yaklaşık tutarlar olduğu unutulmamalıdır.

  • Konsolide gelirlerin 2014 senesinde 24.575 milyar USD olması bekleniyor.
  • GKGMİ’ne göre konsolide işletme gelirlerinin 2014 senesinde toplam gelirlerin %16.3-%16.8’i arasında olması, GKGMİ’ne göre olmayan konsolide işletme gelirlerinin ise 2014 toplam gelirlerinin %24- %24.5’i arasında olması bekleniyor
  • 2014’te GKGMİ’ne göre hesaplanan ortalama ağırlıklı hisse başına konsolide kazancın 1.30 USD olması bekleniyor. GKGMİ’ne göre hesaplanmayan ortalama ağırlıklı hisse başına konsolide kazancın ise 1.91 USD olması bekleniyor.
  • GKGMİ’ye göre hesaplanan konsolide gelir vergisi oranının 2014’te %23 olması, GKGMİ’ye göre hesaplanmayan gelir vergisi oranının ise %23.5 olması bekleniyor. Bu oranlar ABD’nin araştırma ve geliştirme çalışmaları için uyguladığı vergi indirimi uygulamasının 2014 senesine kadar uzatılacağı farzedilerek belirlendi.
  • 2014 senesinde işletme faaliyetlerinden elde edilecek konsolide net nakit tutarının 7.2 milyar USD, serbest nakit akışının da 5.8 milyar USD olması bekleniyor.
  • 2014’te tedavüldeki hisselerin ağırlıklı ortalamasının 2.05 milyar USD tutarında olması bekleniyor.
  • EMC 2014 senesinde şirketin 3 milyar USD tutarındaki adi hisselerini toplu olarak geri satın almayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>