Techinside Google News
Techinside Google News

EMC ve VMware yeni bulut hizmetleri şirketi Virtustream’i duyurdu

VMware ve EMC Birlikte VirtuStream Markası Altında Hızla Büyüyen Bulut Hizmetleri Sektöründe Faaliyet Gösterecek Yeni bir Şirket Kuruyor. İki Şirket Birlikte Sektörün En Kapsamlı Karma (Hibrit) Bulut Portföyünü Sunacak
- Advertisement -

EMCEMC ve VMware yaptıkları açıklamada Virtustream markası altında, her iki şirketin bulut ürün ve çözümleriyle Virtustream’in bulut ürün ve çözümlerini bir araya getirerek yeni bir bulut hizmet şirketi kurma planlarını duyurdu. EMC ve VMWare’in eşit pay sahibi olacakları Virtustream’in CEO’su Rodney Rogers olacak. Virtustream’in finansal sonuçları 2016 senesinin birinci çeyreğinden itibaren VMWare’in mali bilançosu içinde yer alacak.

Virtustream’in büyük ölçekli işletmelere yönelik bulut hizmetlerine odaklanarak, 2016 senesinde yüzlerce milyon dolar kalıcı gelir sağlaması, önümüzdeki yıllarda da milyar dolarlık bir şirket olması bekleniyor. Virtustream, BT altyapısıyla ilgili harcamalar için en büyük pazarlardan biri olan karma bulut alanında lider olacak. Şirket, dahili altyapılar ve kurumsal Hizmet Olarak Altyapı (PaaS) platformu için tamamen yönetilen hizmetler portföyü sunacak ve müşterilerin kritik misyonlu, yaşamsal uygulamaları dahil tüm uygulamalarını bulut tabanlı BT ortamlarına taşımalarına olanak sağlacak. Virtustream, Kurumsal Karma Bulut çözümünü sistemlerinde kullanan işletmelere uyumlu bir açık bulut deneyimi sunacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan EMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Joe Tucci, “Virtustream aracılığıyla satın alma alışkanlarındaki değişikliklere ve pazarda gözlemlediğimiz BT bulut operasyonları modellerine karşılık veriyoruz. Müşterilerimiz bize sürekli olarak BT dönüşümlerine ve karma buluta geçiş süreçlerine odaklandıklarını söylüyor. EMC bugün karma bulut çözümlerini eksiksiz sunan bir sağlayıcı olarak kendini konumlamış durumda” dedi.

Yeni şirket EMC Bilgi Altyapısı, VCE, Virtustream ve VMWare’in bulut teknolojileri alanındaki ürün ve çözümlerini kapsayacak ve aşağıdakileri içeren çözümleri sunacak:

  • VMware vCloud Air,
  • VCE Bulutla Yönetilen Hizmetler,
  • Virtustream’in Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) çözümü,
  • EMC’nin Veri Depolamayla Yönetilen Hizmetleri
  • Nesne Depolama Hizmetleri

Virtustream bu varlıkları işletmelere bütünleşik bir Hizmet Olarak Altyapı çözümü sunmak için entegre edecek. Çözüm, tüm iş yüklerini, bir dizi hizmet ve sisteme konuşlandırma seçeneği içeren bir hizmet portföyüyle destekleyecek şekilde tasarlandı. Şirket, EMC’nin mevcut dahili özel bulut çözümü, konuşlandırma süreçlerini açık bulut ortamı içine entegre edecek; uygulama geliştiricileri, yöneticiler, mimarlar ve son kullanıcılar için ortak bir deneyim sunacak. Virtustream’in bulut hizmetleri doğrudan ya da iş ortakları aracılığıyla müşterilere sunulacak.

VMware, VMware’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Ajay Patel’in önderliğinde bir Bulut (Teknolojileri ve Çözümleri) Sağlayıcı Yazılımı iş birimi kuracak. VMware’in vCloud Air Network gibi bulut yazılım ve çözümlerini bulut sağlayacılara sunmaya odaklanacak olan bu iş birimi, bulut sağlayıcılara karma bulutun sunduğu fırsatlardan hızla yararlanma konusunda yardımcı olacak. Yeni iş birimi ayrıca, VMware vCloud Air Uygulama Hizmetleri, vCloud Director ve vCloud Air Network ekiplerinde yer alan uzmanlar ve varlıkların yanı sıra Virtustream’in planlama ve veri taşıma konusundaki kılavuz aracı xStream Bulut Yönetimi Platformu ile Viewtrust yönetişim, risk ve uyumluluk çözümünü de içeren Yazılım İş Birimi’ni kapsayacak.

Bulut tabanlı ERP büyüyecek

451 Group adlı araştırma şirketinin yakın zaman önce yayınladığı bir rapora göre BT altyapılarına yapılan harcamaların neredeyse üçte birini bulutla alakalı teknolojilere yapılan harcamalar oluşturuyor. Ayrıca, Bulut Hizmetleri alıcıları daha çok uygulama yığınlarına odaklanmaya başlıyor. Basit bir altyapıya olan talep, yerini entegrasyon ve yönetim özellikleri içeren çözümlere olan yüksek talebe bırakıyor. Büyük ölçekli işletmelerin bulut hizmetleri teknolojilerini benimseme oranı yükselmeye devam ederken, özel ve karma mimarilere olan eğilim açık mimarilere oranla daha fazla. Global ERP pazarının 20202 senesine kadar 41.2 milyar USD’lık bir büyüklüğe sahip olması ve Bulut Tabanlı ERP’nin dahili ERP’den daha hızlı büyümesi bekleniyor3.

Yönetici Görüşleri

Rodney Rogers, Virtustream CEO’su

“Yeni Virtustream’e önderlik etme fırsatına sahip olmaktan dolayı onur ve heyecan duyuyorum. Fikri Mülkiyetlerimizi ve kritik misyonlu uygulamalar için kolektif bulut platform ve hizmetlerimizin özelliklerini birleştirmeye yönelik vizyonumuz EMC ve VMware’in gücü ile destekleniyor. Bu vizyonumuz sektörde eşi benzeri olmayan, büyük ölçekli işletmelere odaklı bir karma bulut çözümü sunmamızı sağlayacak. Virtustream’in dünyanın en büyük 5 hizmet sağlayıcısından birisi olacağına inanıyoruz. Bunun müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve EMC için ne anlama geldiğini düşünmek de bizi ayrıca heyecanlandırıyor.”

Pat Gelsinger, VMware CEO’su

“Yeni Virtustream şirketi sektörün en kapsamlı karma bulut ürün ve çözümlerini sunacak ve işletmelerin tüm uygulamalarını bulut tabanlı BT ortamlarına taşımalarına; dahili ve harici ortamları sorunsuz biçimde yönetmelerine olanak sağlayacak. Yeni Virtustream şirketinin vCloud Air’in güçlü ivmesi ile VMware ve EMC için olağanüstü büyüme fırsatları getireceğini görüyoruz.”

David Goulden, EMC Bilgi Altyapısı CEO’su

“EMC Federation için heyecan verici bir dönemdeyiz. Bugün yapılan duyuru müşterilerimizin tüm uygulamalarını bulut ortamına taşımalarına yardımcı olma stratejimizin merkezini oluşturuyor. Yeni Virtustream şirketi işletmelerin tek bir kaynaktan yararlanarak hızlı bir şekilde hem açık hem de özel bulutun en iyi özelliklerini birarada barındıran bir karma bulut tabanlı BT ortamı kurmalarına olanak sağlayacak. Federation’ın Kurumsal Karma Bulut çözümü, Virtustream ve vCloud Air’in bulut ürün ve çözümlerinin eklenmesi ile müşterilerine yalnızca seçenek ve esneklik sunmakla kalmayacak, aynı zamanda büyümeyi hızlı şekilde optimize etmelerine ve işlerini dönüştürmelerine yardımcı olacak.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir