Güvenli bir telefona ne kadar ödersiniz?

0

En güvenli telefon konusunda biz baştan uyardık; “kullanıcılar veri güvenliği değil hıza ve fiyata bakıyor” dedik. Ancak Sirin Labs adlı İsrail merkezli bir girişim, en yüksek gizlilik ayarlarına sahip bir akıllı telefon için 10 bin dolar ödeme yapabilecek kullanıcıların varlığına halen inanıyor olsa gerek.

TNW haberine göre Londra’nın Mayıs Fuarı sırasında yeni amiral gemisi telefonunu sergileyecek olan Sirin Labs, cihazlarına 10 bin dolardan başlayan fiyat etiketleri yapıştırıyor. Şirkete göre bu cihazlar sadece en yüksek düzeyde kişisel gizlilik sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından alınan en iyi materyallerle üretiliyor.

Peki böylesi güvenli bir cihaz hangi işletim sistemini kullanıyor dersiniz? Açıkçası, beş basamaklı fiyatı görünce insan kendi özel platformunu geliştiren bir startup bekliyor ancak Sirin Labs çareyi Android’de bulmuş. Tek farkı, “kullanıcıya mahremiyet ve iletişim kalitesi sağlayacak” siber savunma teknolojileriyle özelleştirilmiş bir Android sürümü olması…

Veri güvenliği değil, hız istiyoruz

En güvenli telefon ile Android keyfi

Şirketin Android’i seçmesinin sebebi ise, diğer güvenlik odaklı telefonların aksine daha geniş yelpazede uygulamaya erişim sağlayabilmek imiş. Sirin Labs CEO’su Tal Cohen yaptığı açıklamada fiyatlandırmanın kendileri için karar almada asla öncelik olmadığını, bunun yerine en iyi işlevleri ve kaliteyi sunmaya odaklandıklarını belirtiyor. Elbette Hollywood yıldızlarının ve iş adamlarının elinde yakın gelecekte bu cihazları görebiliriz, ancak bu fiyatla genel kitleye ulaşmanın imkansız olduğunu da kabul etmek gerek.

İsrail merkezli şirketin Sony Mobile’dan transfer ettiği bir ürün yöneticisi gözetiminde iki yıldır geliştirilen “en güvenli akıllı telefon”, 2013 yılında aldığı 23 milyon dolar yatırımın ardından yakın zamanda da 72 milyon dolarlık bir yatırım daha almıştı. Cihazın teknik verileri ise piyasaya sürülene kadar gizemini koruyacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>