Techinside Google News
Techinside Google News

Enerji yatırımlarında aslan payı yenilenebilir enerjinin olacak

2023 yılında dünya genelinde enerjiye yaklaşık 2,8 trilyon dolar yatırım yapılacak, bu yatırımın 1,7 trilyon dolardan fazlası yenilenebilir enerjiye gidecek.
- Advertisement -

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yaptığı açıklamada, temiz enerjiye yapılan yatırımların 2023 yılında fosil yakıtlara olan harcamaları geride bırakacağını ve güneş projelerinin petrol üretimi için ilk kez harcamaları geçeceğini belirtti.

Paris merkezli enerji denetleme kuruluşu, Dünya Enerji Yatırımı raporunda, yenilenebilir enerjiye yapılan yıllık yatırımın 2021’den bu yana neredeyse çeyrek oranında arttığını, fosil yakıtlara olan yatırımların ise %15 oranında yükseldiğini açıkladı.

Ancak, temiz enerji harcamalarının yaklaşık %90’ı gelişmiş ekonomiler ve Çin tarafından yapılıyor, bununla birlikte fosil yakıt yatırımlarının hala yüzde sıfır emisyonlara ulaşmak için orta yüzyılda gereken seviyenin iki katı olduğu, zengin ve fakir ülkeler arasındaki küresel uçurumu vurguluyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Temiz enerji hızla ilerliyor – birçok insanın fark ettiğinden daha hızlı” dedi.

“Fosil yakıtlara yatırılan her bir dolara karşılık, şu anda yaklaşık 1,7 dolar temiz enerjiye gidiyor. Beş yıl önce bu oran bire birdi.”

2023 yılında dünya genelinde enerjiye yaklaşık 2,8 trilyon dolar yatırım yapılması bekleniyor. Bu miktarın 1,7 trilyon dolardan fazlasının yenilenebilir enerji, nükleer enerji, elektrikli araçlar ve verimlilik iyileştirmelerine gitmesi bekleniyor.

Kalan miktar, yani yaklaşık 1 trilyon dolar, petrol, gaz ve kömüre gidecek; bunlardan kömür talebi 2050 yılında net sıfıra ulaşmak için gereken 2030 seviyesinin altı katına veya tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), mevcut fosil yakıt harcamalarının orta yüzyılda net sıfıra ulaşmak için gereken seviyeden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu belirtiyor.

2023 yılında güneş enerjisi harcamalarının günlük 1 milyar dolardan fazla veya yıl boyunca 382 milyar doları geçmesi beklenirken, petrol üretimine yapılan yatırımlar 371 milyar dolar olacak.

Enerji düşünce kuruluşu Ember’ın veri analitiği başkanı Dave Jones, “Bu, güneşi gerçek bir enerji süper gücü olarak taçlandırıyor. Tüm ekonominin hızlı bir şekilde karbonsuzlaşması için elimizdeki en büyük araç olarak ortaya çıkıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Paradoksal olarak, dünyanın en güneşli bölgelerinin bazılarında güneş enerjisi yatırımları en düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.”

IEA, yeni fosil yakıt arzına yapılan yatırımların 2023 yılında %6 artarak 950 milyar dolar olacağını belirtti.

Ajans, dünya orta yüzyılda net sıfır emisyonlara ulaşmak istiyorsa yatırımcıların yeni petrol, gaz ve kömür arz projelerini finanse etmemesi gerektiğine dair 2021’deki çarpıcı projeksiyonunu açıkça tekrarlamadı.

Üretici grubu OPEC, IEA’nın petrol yatırımlarını durdurma çağrılarının küresel enerji güvenliğini ve büyümeyi zayıflattığını belirtti. Bilim insanları ve uluslararası iklim aktivistleri, fosil yakıt endüstrisinin iklim değişikliğinin felaket etkilerini kötüleştirdiğine dikkat çektiler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir