Ericsson İsveç’ten çekilecek mi?

0

Ericsson İsveç

ABD’nin Huawei’ye uygulamaya devam ettiği ambargo, teknoloji sektörünü etkisi altına almaya devam ediyor. Bu ambargo nedeniyle Ericsson İsveç’ten çekilebilir.

Ericsson İsveç’ten çekilme kararı alacak mı?

ABD sadece kendi ülkesinde Huawei’ye karşı ambargo uygulamakla kalmadı, Huawei ile ilişkilerde bulunan şirketleri de kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamaların artması, teknoloji dünyasında tepkilere de neden oluyor.

İsveç’in 5G için kuracağı altyapıda Huawei’ye ait ekipman ve ürünlerin tamamen devre dışı bırakılması planlanıyor. Aslında bu alanda Huawei ile rakip olarak nitelendirebileceğimiz Ericsson ise bu karara karşı büyük bir tepki gösterdi.

Ericsson’un başındaki isim Börje Ekholm tarafından Ticaret Bakanlığı’na gönderilen mektupta, Huawei’ye karşı bu yasağın devam etmesi haline ülkeden çekilebilecekleri belirtildi. Börje, Huawei’ye karşı uygulanan bu ambargoya karşı avukatlarla hakkını mahkemede aramak istemiş ancak yanına destekçi bulamamıştı.

Şu anda Ericsson, Çin’deki mobil altyapının yaklaşık yarısına, sabit hatların ise yüzde 10’luk kısmına hakim durumda. Eğer Çin yabancı şirketler için bir ambargo uygulamaya kalkarsa, Ericsson oldukça zor durumda kalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>