Ericsson Türkiye 126 yaşında

0

Lars Magnus Ericsson, 1876’da sadece 13 metrekarelik bir ofiste kurduğu şirketinin bugün geldiği noktayı görse ne derdi bilemiyoruz. Ancak neredeyse 1,5 asrı geride bırakan şirket bugün 180 ülkedeki 115 bin çalışanı ve 39 bin patentiyle global devlerden biri haline geldi.

7 Nisan 2016’da 140. kuruluş yılını kutlayan şirket, aynı zamanda Türkiye’deki 126. yaşını da kutluyor. Ülkemizdeki ilk işi 1890 yılında Dolmabahçe Sarayı’na telefon hattı döşemek olan şirket yıllar içinde iletişim anlamında pek çok projeyi başarıyla tamamladı.

Türkiye’de cep telefonlarının hayatımıza girdiği 1990’lı yılların ardından ismini geniş kitlelere tanıtma fırsatı bulan şirketin Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Rafiah İbrahim, 140. yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde, her şeyin birbirine bağlı olacağı ‘Networked Society (Bağlantılı Toplum)’ye doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz. Bölgede pek çok ülkede önemli adımların atıldığını görüyoruz, yine de hala atılacak çok adım bulunuyor. Bu yatırımlar giderek daha fazla kurumun teknolojiden faydalanmasını, dönüşüm sayesinde gelir tabloları güçlenirken kendi alanlarında değişimi yönetmelerini sağlayacak. Bölgede belli bir altyapı olgunluğuna ulaşarak entegre ve dijital bir Bağlantılı Toplum kültürünün avantajlarını sağlamayı hedefliyoruz”.

Cep telefonu, Bluetooth teknolojisi, 4G, nesnelerin interneti ve 5G gibi pek çok yeniliğin hayatımıza girmesinde ya da girecek olmasında önemli bir rolü bulunan şirket Crea World gibi platformlarla teknoloji alanındaki girişimcilerin kendilerini göstermesinde de etkin rol oynamıştı.

TechInside olarak Ericsson’un yeni yaşını kutluyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>