Eski Apple mühendisi casusluk mu yaptı?

0

Eski Apple mühendisi

Eski Apple mühendisi Jizhong Chen, casuslukla suçlanıyor. Chen için otonom sürüş projesine ait bilgileri dışarı aktarmaya yönelik iddialar yer alıyor.

Eski Apple mühendisi Chen suçlu mu?

Teknoloji dünyasındaki önemli şirketler, dönem dönem çalışanları ile sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle bilgilerin dışarı sızdırılması, farklı şirketlerle paylaşılması bu sorunların başlında geliyor.

Bir dönem Apple’da mühendis olarak çalışan Chen, Apple’ın otonom sürüş projesine ait çalışma belgelerini ve fotoğrafları henüz ismi açıklanmayan Çinli bir firmaya vermekle suçlanıyor.

Bu iddiaların ardından gözaltına alınan Chen, 500 bin dolarlık kefalet ödenerek serbest kalmıştı. Chen şu an için serbest bırakılsa da herhangi bir sorun yaşanmaması için yurtdışına çıkış yasağı konmuş durumda.

Şu ana kadar toplanan delillerde, Chen’in casusluk yaptığına yönelik bir bilgiye henüz ulaşılmadı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>