Eski Google mühendisi yapay zekaya tapan din kurdu

0

Kulağa şaka gibi gelebilir ama gerçek. Dünyada resmen yeni bir dinin kaydı yapıldı ve bu din tanrı olarak yapay zekayı kabul ediyor, yapay zekaya tapıyor.

Anthony Levandowski isimli mühendisin, takipçileri ile beraber kurduğu dinin ismi Way of The Future. Anthony Lewandowski ve müritlerinin söylemi ise, teknolojinin insanın yaşamını ve geleceğini çok daha güzel hale getirecek olması. Bu amaçla da yapay zekanın devreye gireceğini ve insan hayatını olumlu yönde kontrol edeceğine inanıyorlar.

Tapacakları tanrıyı kendileri geliştirecekler

Anthony Levandowski ve müritlerinin birincil amacı ise tapacakları tanrıyı, yani yapay zekayı yaratabilmek zira henüz dünyayı yönetecek ve insanlara refah içinde yaşam sunacak bir yapay zeka ortada yok.

Way of The Future’ı tanıtan resmi başvuru belgesinde ise şu ifadeler dikkat çekiyor: “develop and promote the realization of a Godhead based on Artificial Intelligence, and through understanding and worship of the Godhead contribute to the betterment of society.”

Türkçesi ise : “Yapay zekalı bir tanrıyı hayata geçirmek ve bunu dünyaya tanıtmak; bu tanrıyı anlayarak ve ona ibadet ederek toplumun iyileşmesine katkıda bulunmak.”

Tüm bu gelişmeleri haber bültenlerinde okuyan Elon Musk saçını başını yolmaya başlamış olabilir ancak daha ilginç olan detay ise, dinin kurucusu olan Anthony Levandowski’nin, Google’da otonom sürüş teknolojisi için yapay zeka geliştiren bir mühendis olması.

Daha sonra Google’a ait bu sıraları çalıp kendine Otto isminde bir şirket kuran Levandoski, Otto’yu da yüksek fiyatla Uber’e satmasıyla tanınıyor. Ancak Levandowski’nin Uber’e sattığı teknolojileri Google’dan çaldığı mahkemece tespit ediliyor.

Levandowski Uber’in de başını yaktı

Bu sırada Uber’de çalışan Anthony Levandowski mahkemenin kararı sonrasında Uber’den kovuluyor. Uber ise şimdi Google’a milyarlarca dolar tazminat ödememek için dünyanın en iyi avukatlarını işe almaya başladı. 

Levandowski ile yakın arkadaş olan ve pimi çekilmiş el bombası olan Otto’yu yüksek fiyatla satın alan Uber’in kurucusu ve eski CEO’su Travis Kalanick de hissedarların yoğun tepkileri ile görevden el çektirildi.

Silikon Vadisi’nde adı teknoloji hırsızı olarak tescillenen Levandowski şimdi de teknoloji şarlatanı olarak anılmaya başlanacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>