Estonya unicorn girişimler çıkarmaya devam ediyor

0

Estonya unicorn

Nüfusu yaklaşık 1 milyon olan Estonya unicorn girişimler çıkarmaya devam ediyor. Estonya özellikle teknoloji girişimleri ile parlıyor.

Estonya unicorn girişimler çıkarmadaki başarısını katladı

2000’lerin başında, Estonyalı yazılım mühendisleri Ahti Heinla, Jaan Tallinn, Priit Kasesalu ve Toivo Annus, İsveçli girişimci Niklas Zennström ve Danimarkalı girişimci Janus Friis ile bir araya geldi ve VoIP telekomünikasyon hizmeti Skype’ı kurdu. Hızla uluslararası başarı kazandıktan sonra şirket, 2005 yılında eBay’e 2.6 milyar dolara satıldı. Estonya teknoloji sahnesine ilk unicorn olarak çıktı.

Devam eden koronavirüs krizine rağmen, Estonyalı teknoloji girişimleri 2021’in ilk 10 ayında 1 milyar doların üzerinde fon toplamayı başardı. Bu da 2020’nin tamamının iki katı oldu.

Örneğin; mobilite şirketi Bolt açık ara en büyük fon toplayıcısı oldu. Şirket, sekiz yıl önce küçük bir araç paylaşım uygulaması olarak başladı ve şu anda Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Afrika’da kiralık araçlar, mikro mobilite ve yiyecek dağıtımı için araçlar sunuyor. 10 Avrupa pazarında 15 dakikalık yeni market alışverişi teslimat hizmetini başlatmak için Mart ayında Dünya Bankası’nın IFC’sinden 20 milyon Euro ve Ağustos ayında yatırımcılardan 600 milyon Euro aldı.

Estonya yüksek oranda gelecek vaat eden girişimler üretmeye devam ediyor. 1,3 milyonluk bir ülkede, yapay zeka tabanlı müşteri hizmetleri platformu Glia (64 milyon Euro), kimlik doğrulama platformu Veriff (58 milyon Euro) ile bu yılın ilk 10 ayında 30’dan fazla girişim bir milyon Euro’nun üzerinde yatırım turunu tamamladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>