Estonya’da ID kartlar tehlikede!

0

ID kartlar

ID kartlar kullanıcılar için kolaylık sağlasa da olası güvenlik açıkları her zaman bir tehdit olmaya devam ediyor. 2014 yılında ID kart sistemine geçen Estonya, güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Yetkililer kartları dondurup güncellemeler ile bunu aşmayı amaçlıyor.

ID kartlar güncellenecek

Estonya halkı çevrimiçi bankacılıktan çevrimiçi oy vermeye kadar birçok işini yapabilmek için zorunlu ulusal kimliklerini kullanıyor. Uzmanlar, ID’lerin çipinde bir güvenlik 760.000 kişinin kimlik ve özel bilgilerine ulaşılmasına neden olacak güvenlik açıkları buldu. Bu sayı küçük gibi görünse de ülke nüfusunun yarısı anlamına geliyor.

Güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için halkın büyük bir çoğunluğunun hafta sonu boyunca tüm çevrimiçi hizmetlerine erişimi engellendi. Böylelikle güvenlik açıklarını kapatmaya yönelik güncellemeler yapılması amaçlanıyor. Ekim 2014’ten 25 Ekim 2017’ye program başlangıcından itibaren verilen tüm kimlik kartları, kimlik sahipleri birlikte güncellenen sertifikalar için başvurana kadar dondurulacak.

Başbakan Jüri Ratas yaptığı açıklamada:

“e-devletin işleyişi güven üzerine kurulmalı, Estonya kimliğine sahip olanın kimlik hırsızlığını göze alamaz. Bildiğimiz kadarıyla, e-kimlik hırsızlığı vakaları görülmedi. Ancak Polis ve Sınır Güvenliği Kurulu ile Bilgi Sistemi Otoritesi’nin değerlendirmesiyle bu tehdidin gerçekleştiğini belirterek, kimliği belirsiz olan kimlik belgelerini bloke ederek devlet kimlik kartının güvenliğini sağlıyor “dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>