Etnik çeşitlilik tartışmaları yüzünden Google’daki işinden oldu

0

ABD’de büyük tartışmalara neden olan etnik çeşitlilik, ırkçılık karşıtlığı konusu nedeniyle Google’ın çalışanlarına büyük baskı uyguladığı iddia ediliyor.

Bu konuları konuşmak yasak

Eski Google mühendisi Cory Altheide, iki yıl önce şirket içi konuların tartışıldığı bir forumda Google’ın daha fazla etnik çeşitliliğe yer vermesi gerektiğini savunduğu için yöneticilerden baskı görerek istifa etmek zorunda kaldığını açıklayarak dikkatleri üzerine çekti.

Bu sırada, geçtiğimiz yıl Google’daki kadın eşitliği konusunda erkeklerin şirkette neden daha başarılı olduğunu bilimsel raporlara dayanarak açıklamaya çalışan bir yorum yazdığı için işten atılan James Damore de şirkete dava açarak gözleri yeniden Google’daki etnik ve cinsel ayrımcılık suçlamalarına çekti. Damore şirketin istediği kadar beyaz erkeği işe almaya hakkı olduğunu savunduğu için işten atılmışken, Cory Altheide şirketin daha fazla etnik ve cinsel çeşitlilik yaratması gerektiğini savunduğu için işinden olduğunu savunuyor.

Öyle görünüyor ki, Google çalışanlarının herhangi bir şekilde etnik ve cinsel ayrımcılık meselesini konuşmasını istemiyor ve bu konuda dikkat çeken yorumlarla şirketi karıştırdığını düşündüğü insanları şirketten uzaklaştırmayı tercih ediyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>