Techinside Google News
Techinside Google News

Ev ofisi bir kabus mu?

Evden çalışma yani ev ofisi, fikir ayrılığına yol açmaya devam ediyor. İşte yöneticilerin duyduğu 5 büyük endişe.
- Advertisement -
Citrix Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Johnny Karam
Citrix Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Johnny Karam

Çalışan kişi kendi dört duvarı arasında daha fazla esneklik ve sakinlik beklerken, birçok yönetici için ise bu konu bir süredir pek de coşkuyla karşılanmıyor. Citrix Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Johnny Karam, yöneticilerin en çok hangi noktalarda engeller gördüklerini açıklarken buna rağmen yine de nasıl esnek çalışılabileceği konusunda da öneriler sunuyor.

Çalışan kişi evde ne kadar verimlidir
Personel, bürosuna mekansal bir mesafede bulunuyor, kontrol doğrudan kesiliyor.  Kendi dört duvarı arasında slogan şu şekilde olabilir: Evde kedi yoksa, fareler cirit atar. Bu çelişkinin aslında bir nedeni yok ve çoktan tarih olmuş bir çalışma stiline ait. İş ilişkisinde iyi bir güven temeli yaratmak isteyen ve kendi kendini organize edebilenler, evde de verimli çalışacaktır, üstelik çoğunlukla daha da verimli olarak.

Ev ofisten dolayı firma için maliyetler artar mı?
Muhtemelen “ev ofis” içerisinde çalışmaya uygun bir ortam, hızlı internet bağlantısı veya teknik düzenlemelerde biraz yardım gerekecek. Mobil ve sabit hat ücretleri mesleğe veya özel kullanıma göre çoğu zaman açıkça birbirinden ayrılamıyor. Birçok şirket ise bu düşük maliyet artışını karşılamaya hazır. Şirket sahibi için avantajlar çok yönlü. Üstelik büro alanıyla ilgili tasarruflar da söz konusu.

Ev ofisin ekip üzerinde etkileri nelerdir?
İyi bir ekip çalışması aktif bilgi alışverişi, karşılıklı destek ve firma içerisindeki “dedikodu” ile canlı kalır. En verimli konuşmalar çoğu zaman kahve içilen mutfakta gerçekleşir. Çoğu zaman müdürler yine de çalışanların yokluğundan dolayı ekip çalışmasının olumsuz etkileneceğinden endişe duyar. Bu noktada; bu çekincelerin birçoğu iyi bir ekip yönetimi ve modern teknolojiler sayesinde, chat, web konferansları veya çevrimiçi toplantılar ve eğitimler ile önlenebilir. Gerçi bu düzenli kişisel iletişimin yerini tutmaz ama daha fazla esneklik imkânı sunar. Ancak örnek bir çözüm yok. Her şirket kendisi için doğru iletişim olanaklarıyla bir kombinasyon oluşturmak zorunda.

İyi erişilebilirlik sağlanmış mı?
Çocuğunu okuldan alan bir kişiye o anda meslektaşları ve müşteriler tarafından zor ulaşılabilir, bundan bağımsız akşamları daha uzun saatler çalışmasına rağmen. Bu anlamda akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar ve çalışanın evde müsait olacağı saatleri kararlaştırmak faydalı olacak. Esnek çalışmanın iyi bir iş-yaşam dengesine ne kadar çok katkı sağladığı hafife alınmamalı. Çalışanın dengesi, motivasyonu ve sağlığı olumlu yönde gelişiyor. Nihayetinde bu müşteri memnuniyetine de yansıyor. Alman AOK Sigorta Kurumunun bir araştırması da aynı sonuca varıyor: Katılımcıların yüzde 62’si, gündelik aile hayatı ile başa çıkmak için ev ofisin faydalı olduğunu belirtmiş. Bu sayede işverenin cazibesi de artıyor.

İyi bir ev çalışması için güvenli bilişim şartları mevcut mudur?
Eğer çalışanın ev ofisindeki özel bilgisayarı iyi bir güvenlik donanımına sahip değilse şirketin en iyi güvenlik konsepti de etkisiz kalır. Software-Defined Workplace (SDW) gibi yeni fikirler ile çalışanlar her yerden esnek ve güvenli olarak ve her cihaz ve ağ üzerinden kendi verilerine, uygulamalarına, hizmetlerine ulaşabilir. Kişisel masaüstü bu sayede sanal bir işyerine dönüşüyor, mekândan bağımsız ve “anahtar teslimi” olarak firmanın kendine ait bilişiminde Bulut içerisinde hazır bulunuyor.Mobil şirkete dönüşüm sürecinin kesinlikle her zaman bilişim birimleri tarafından teşvik edilmediğini bugün bile gözlemlemek mümkün. Daha esnek çalışma modellerini teşvik etmek için çoğunlukla çalışanlar gerekli sinyalleri veriyor. Onlar, müdürlerinin, yöneticilerinin  münferit hallerde ev ofis ve ilgili konular hakkındaki çekincelerini ortadan kaldırabilecek ilk kişiler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir