EWE Turkey’de yeni yedekleme altyapısı

0

Holding bünyesinde bulunan tüm firmaların ortak bir BT yapısına kavuşması için önemli bir adım atarak öncelikle dağıtık yedekleme altyapısını merkezileştirme kararı alan EWE Turkey Holding, GlassHouse Türkiye’nin desteğiyle yeni nesil teknolojilere yaptığı yatırımlara bir yenisini ekleyerek yedekleme altyapısını yeniden yapılandırdı.

Mevcuttaki dağıtık yedekleme ortamının oluşturduğu maliyet ve risklerin iş süreçlerini olumsuz etkilediğini belirten EWE Turkey Holding BT Müdürü Hüseyin Kara, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“3 firmada 5 farklı yedekleme yazılımı kullanıyorduk. Her yedekleme yazılımının yönetimi ile takibi ayrı ayrıydı. Kartuş kullanımından dolayı her lokasyonda yedekleri ve kartuş operasyonunu takip eden farklı Backup yöneticilerimiz vardı. Yedekleme politikaları farklı farklıydı ve bir standardı yoktu. Benzer SAP verilerinin saklama süreleri lokasyondan lokasyona farklılık gösteriyordu ve kriz anında elimizde yedek olup olmadığını, çalışır olup olmadığını bilmiyorduk. Şimdi ortak bir adet yedekleme yazılımımız var. 3 farklı lokasyonun takip ve yönetimi tek bir merkezden yapılıyor. Diske yedeklemeye geçtiğimiz için lokasyonlarda günlük kartuş değiştirecek çalışanlara ihtiyaç ortadan kalktı. Yedekleme politikamız tek ve tüm lokasyonlarda aynı politika uygulanıyor.”

Projenin tamamlanmasıyla yedekleme sürelerinde görünen ciddi düşüşün kendilerini fazlasıyla şaşırttığını ve veri kaybı riskinin de ortadan kalkmasıyla güvenilir bir yedekleme ortamına sahip olduklarını da belirten Kara, GlassHouse Türkiye ekibinin uzman tavsiyelerinden faydalanmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Grup şirketlerinin ortak bir IT yapısıyla işlerini sürdürmelerinin önemini vurgulayan GlassHouse Türkiye CEO’su Emre Pekar EWE Turkey Holding ile gerçekleştirdikleri projenin başarıyla sonuçlanmasından karşılıklı olarak memnun olduklarını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>