Techinside Google News
Techinside Google News

Exit yapacak startup’lar yapay zeka ile öngörülür mü?

Sermaye verileri firması PitchBook, bir startup’ın exit yapıp yapamayacağını doğrulukla tespit eden bir algoritma ürettiğini açıkladı.
- Advertisement -

Bir startup’ın exit yapıp yapamayacağını algoritmayla öngörmek mümkün mü? PitchBook adlı şirket bunun mümkün olduğunu iddia ediyor. Girişim sermayesi ve özel sermaye veritabanlarını barındıran firma, VC Exit Predictor adlı aracını erişime açtı.

Yeni bir yapay zeka algoritması

VC Exit Predictor, firmanın kantitatif araştırma ekibi tarafından geliştirildi.  Özel olarak anlaşma etkinliği, aktif yatırımcılar ve şirket ayrıntıları dahil olmak üzere PitchBook platformunda bulunan veriler üzerinde eğitilen bir makine öğrenimi algoritması kullanıyor. Öngörülerde doğruluk sağlamak için en az iki tur girişim finansmanı almış, girişim sermayesi destekli startup’ları değerlendirmeye alıyor.

Startup’ın satın alınma ihtimalini hesaplayan algoritma, satın alınma, halka açılma veya kendi kendine devam etme ya da satılmayı engelleyen herhangi bir olay (örneğin iflas) yaşama olasılığına göre bir puan üretiyor.

Yatırım için yapay zekadan yararlanan firmalar artıyor

Algoritmalara göre yatırım kararı vermek bir yandan yaygınlaşıyor, bir yandan da riskli. 2025 yılına kadar girişim sermayesi ve erken aşama yatırımlarının %75’inin yapay zekaya ve veri analizine göre yapılacağı tahmin ediliyor. Girişim sermayesi firmalarından SignalFire, EQT Ventures ve Nauta Capital yapay zeka kullanarak yatırım yapıyor.

2021’de bir grup araştırmacı Crunchbase’in halka açık verilerini kullanarak startup’ların halka açılması, gizli kalması veya exit yapması olasılığını hesaplayan benzer bir araç üretti.

Yapay zekanın yatırım tavsiyeleri işe yarıyor mu?

PitchBook tarihi veri örneklerini kullanarak algoritmasını test ettiğinde, exit konusunda %74 oranında doğruluk payına ulaştığını belirtiyor.

Yine de algoritmanın hesaba katamayacağı başka değişkenler var. Pandemi, global etkisi olan çatışmalar (Ukrayna Savaşı gibi) veya doğal afetler, yapay zekanın hesaba katabileceği değişkenler değil. Bu türden değişkenler konusunda yapay zekayı eğitecek kadar veri olmadığı için algoritmaların doğru sonuç vermeme olasılığı mevcut.

Bir de önyargı sorunu var: Algoritmalar kaçınılmaz olarak eğitildikleri verilerdeki önyargıları sürdürüyor.

Harvard Business Review (HBR), Kasım 2020’de yaptığı bir deneyde bir yatırım tavsiyesi algoritması oluşturdu ve performansını melek yatırımcıların getirileriyle karşılaştırdı. Algoritma, siyah girişimciler yerine beyaz girişimcileri seçme eğilimindeydi ve erkek kuruculara sahip girişimlere yatırım yapmayı tercih ediyordu. Çünkü algoritmaya göre kadınların ve dezavantajlı grupların girişim sermayesi toplama ihtimali çok daha düşüktü. Başka firmalar da benzer deneylerde yapay zekanın avantajlı olanlara öncelik verme eğiliminde olduğunu gözlemledi.

PitchBook bir öngörü algoritmasının asla yüzde yüz doğruluk sunamayacağını kabul ediyor ama bu aracı geliştirmeye devam edeceklerini belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir