Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook çocuk gizliliği konusunda yetersiz kalıyor

FTC tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook çocuk gizliliği konusunda yetersiz kalıyor. FTC, gizlilik konusunda iyileştirme önerdi.
- Advertisement -

FTC tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook çocuk gizliliği konusunda yetersiz kalıyor. FTC, gizlilik konusunda iyileştirme önerdi.

FTC, Facebook’un ebeveynleri yanılttığını ve uygulama geliştiricilere sağladığı özel kullanıcı verilerine erişimi yanlış beyan etmek de dahil olmak üzere Messenger Kids uygulamasını kullanarak çocukların gizliliğini koruyamadığını söyledi.

Sonuç olarak, Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’un 18 yaşın altındaki kullanıcılardan topladığı verilerden kâr elde etmesini yasaklayan adlandırılan, 2020 gizlilik emrinde kapsamlı değişiklikler önerdi. Buna sanal gerçeklik yoluyla toplanan veriler de dahil edildi.

Meta ayrıca, yüz tanıma teknolojisi kullanımı da dahil olmak üzere başka sınırlamalara tabi olacak ve kullanıcıları için ek gizlilik koruması sağlaması gerekecek.

FTC‘nin Tüketiciyi Koruma Bürosu müdürü Samuel Levine: “Facebook gizlilik vaatlerini defalarca ihlal etti. Şirketin pervasızlığı genç kullanıcıları riske attı ve Facebook’un başarısızlıklarının hesabını vermesi gerekiyor” dedi.

Meta, hazırladığı bir açıklamada, “FTC’nin ne yapmaya çalıştığı konusunda net olalım: Kongre’nin sektör çapında standartlar belirleme yetkisini gasp etmek ve bunun yerine TikTok gibi Çinli şirketlerin Amerikan topraklarında kısıtlama olmaksızın faaliyet göstermesine izin verirken bir Amerikan şirketini ayırmak” ifadelerini kullandı.

Ebeveyn kontrolündeki boşluklar

Facebook’un 5 milyar dolar para cezası ödemesini gerektiren 2020 gizlilik kararı, şirketin gizlilik uygulamalarını bağımsız bir değerlendiricinin değerlendirmesini gerektirdi. FTC, değerlendiricinin “Facebook’un gizlilik programında birkaç boşluk ve zayıflık tespit ettiğini” söyledi.

FTC ayrıca, Facebook’un 2017’nin sonlarından 2019’a kadar “ebeveynlerin Messenger Kids ürünü aracılığıyla çocuklarının kiminle iletişim kuracağını kontrol edebileceğini yanlış beyan ettiğini” söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir