Facebook, Danimarka’da yeni veri merkezi kuracak

1

Facebook, Danimarka’nın Odense kentinde yeni bir veri merkezi inşa edecek.

Facebook bugüne kadar iki farklı veri merkezi üzerinden yayın yaparken, Danimarkalı yerel makamlarla yapılan basın toplantısında, ABD dışındaki üçüncü tesisin de inşa edileceği duyuruldu. Toplantıda Niall McEntegart tarafından yapılan açıklamalarda Odense veri merkezinin dünyadaki en gelişmiş ve enerji verimliliği en yüksek veri merkezlerinden biri olacağı ifade edildi

Basın toplantısında yeni tesis hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Yenilenebilir enerjiyle donatılacak olan veri merkezi böylece hem ekonomik hem de çevreci bir çözüm sunacak. Üstelik iklimin soğuk olması sunucuların soğutulmasında yardım sağlayacak. Merkezin maliyetleri ile ilgili açıklamalarda net bir rakam belirtilmese de tahmini olarak 100 milyon dolarlık bir harcamanın yapılabileceği ifade edildi. Merkez aktif hale geldikten sonra ise bölgede 150 kişilik bir istihdam yaratılacak.

Ekim Ayında Almıştı

Facebook tarafından 2016 yılının Ekim ayında Odense bölgesinde alınan arsa oldukça merak edilmişti. Fakat dönem içerisinde satın alma ve ileriye dönük planlarda herhangi bir açıklama yapılmadığından dolayı konu soru işaretleri ile kapatılmıştı.

Olayın Danimarka cephesinde ise yüzler oldukça gülüyor. Facebook gibi bir dünya devinin Danimarka bölgesine yatırım yaparak veri merkezi açması kuşkusuz ülke için de artı bir değer. Danimarka Enerji Bakanı Lars Lilleholt tarafından verilen demeçte Facebook’un verdiği kararın Danimarka için çok önemli olduğunu ve veri merkezinin tamamlanması ile birlikte Danimarka’nın yeşil enerji, yüksek güvenlik, iyi fiber bağlantı ve rekabet gücü bulunan en büyük enerji sistemlerinden birine sahip olunacağını söyledi.

Daha önce bölgeye 2015 yılında Apple da yatırım yapmıştı. 2020’de faaliyete geçmesi beklenen Facebook merkezi, iki büyük veri binası, yönetim ve lojistik için ayrı bir bina ve diğer tesislerden oluşacak.

Facebook’un Veri Merkezleri Nerede?

Facebook tarafından kurulan diğer iki veri merkezi ise, İsveç’teki Lulea ve İrlanda’da Clonee kentlerinde. Aktif bir şekilde çalışan bu veri merkezlerine yenisinin eklenecek olması, Facebook için imkanları daha da geliştirecek.

Yorumlar

  1. Geleceğin alt yapıları hazırlanıyor. Helal olsun, bir web sitesinin bu kadar gelişeceğini tahmin etmezdim.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>