Facebook Flash’ı resmen terk etti

0

facebook video

Flash teknolojisi çok uzun süre internetin en büyük sorunu ama aynı zamanda vazgeçilmezi olarak hayatını sürdürse de artık herkes ondan vazgeçiyor. Onu sorunsuz bir teknoloji haline getirmek için yapılan tüm çabalar sonuçsuz kalınca, teknoloji dünyası bir araya gelerek HTML 5 standardını oluşturdu. Yıllardır Flash’ın altını ufak ufak kazan HTML 5 nihayet artık teknoloji dünyasına rüştünü ispat etti ve Flash’ın tahtına oturmaya hak kazandı.

Şimdi Facebook da, artık web sitesinde Flash teknolojisini kullanmaya son vereceğini duyurdu. Bundan böyle Facebook’un web sitesinde paylaşına videolar HTML 5 teknolojisini kullanacak. Bu da videoların artık işletim sistemi ve cihaz fark etmeksizin çalışmasını sağlayacak.  Flash teknolojisi ise, çoğu cihazda sorun çıkartarak çalışmayı reddeden yapısıyla şikayet konusu oluyordu.

Facebook’un yöneticilerinde Daniel Baulig’in yayınladığı blog’ta açıklanan habere göre, HTML 5 desteği tüm modern tarayıcılarda yaygın olarak kullanılsa da bazı eski tarayıcılar HTML 5’i tanımadığı için videoları oynatmada sorun çıkarabilecekler. Dolayısıyla Facebook tüm kullanıcılarnı modern tarayıcılara geçmeleri konusunda da uyarıyor.

Bu arada, Facebook giderek daha fazla videonun yüklendiği ve izlendiği bir sosyal medya platformu olarak YouTube’un tahtını sallamaya devam ediyor ve bu yeni hamleden sonra Facebook videolarının daha fazla izlenme oranına ulaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>