Facebook gözetim kurulu göreve başladı

0

Facebook gözetim kurulu

Yaklaşık bir yıl önce Zuckerberg tarafından duyurulan Facebook gözetim kurulu göreve başladı. Kurulun alacağı kararlar, Zuckerberg’i bile etkisiz bırakabilecek.

Facebook gözetim kurulu kuruldu

Veri ihlali gibi konularla sürekli olarak gündeme gelen Facebook, yeni bir strateji izliyor. Şeffaf yönetim stratejisiyle Zuckerberg’in bile kararları etkisiz hale getirilebilecek.

Bundan 1 yıl önce Zuckerberg, Facebook bünyesinde bir gözetim kurulunun kurulacağını duyurmuştu. 20 kişiden oluşan bu gözetim kurulu, artık göreve başladı. Gözetim kurulunda Facebook ile bir ilgisi olmayan eski başbakan ve Nobel sahibi kişiler gibi önemli başarılar elde etmiş kişiler yer alıyor.

Facebook yönetim kurulu tarafından alınan kararlar, artık doğrudan gözetim kurulu tarafından denetlenebilecek. Gözetim kurulu özellikle sansür ve özgürlüğü kısıtlayıcı şekilde yönetim kurulu tarafından alınan kararları yok sayabilecek yetkilere sahip. Böylelikle Zuckerberg’in aldığı kararlar bile gözetim kurulu tarafından reddedilebilecek.

Şimdilik 20 kişinin bulunduğu kurulda, önümüzdeki süreçte kişi sayısı 40’a çıkacak. Ayrıca bu kurula, 130 milyon dolarlık güven fonu da ayrılmış durumda.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>