Facebook Pakistan’da sınıfta kaldı

0

Dünyanın dört bir yanında yaşanan doğal felaketlere bir de insan eliyle gerçekleştirilen terör saldırıları eklenince, “ölmemeyi başardığımızı” duyurmak da bir ihtiyaç halini aldı. Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü bu ihtiyaca yanıt verme amacıyla doğdu. Tohoku’da 2011 yılında yaşanan deprem ve tsunami felaketinde insanların birbirine sağ salim olduklarını duyurmak için sosyal medyayı kullanmasından esinlenen özellik sayesinde bulunduğunuz coğrafyada bir felaket yaşandığında hayatta olduğunuzu Facebook üzerinden sizi merak eden arkadaşlarınız, akrabalarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü ilk olarak 2015 Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan Nepal Depremlerinde kullanıldı. Patricia Kasırgası sırasında insanlar güvende olduklarını belirtmek için bu özelliği kullandı. İnsan eliyle yaşanan ilk felaket ise Kasım 2015’te yaşanan Paris saldırıları oldu. Sosyal ağ benzer şekilde Güvenlik Durumu Kontrolü ile Ankara’da ve İstanbul’da yaşanan patlamalarda ailelerimize haber vermemizi sağladı. Son yaşanan Brüksel patlamasında da durum farklı değildi.

Ne var ki Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü, 27 Mayıs Pazar günü Pakistan’da yaşanan patlama sonrası -en azından yer tespiti konusunda- aynı başarıyı gösteremedi. Lahor kentinde bir parkta gerçekleşen ve 50 kişinin ölümüne, çok daha fazlasının yaralanmasına neden olan intihar saldırısından sonra Facebook’un güvenlik bildirimi ilgisiz konumlarda olan kişilere iyi olup olmadıklarını sormaya başladı.

“Her yer Pakistan, hepimiz Pakistanlıyız”

Dünyanın dört bir yanından yapılan paylaşımlardan anlaşılacağı üzere Facebook bugün herkesi Pakistanlı yaptı. Türkiye, İngiltere ve hatta ABD’den sosyal medya kullanıcıları, Haber Akışında görüp şok oldukları “İyi olduğunu arkadaşların ve ailenle paylaş” bildirimini paylaştı.

Bu sıkıntının Facebook’un coğrafi yakınlık belirleyen algoritmasında yaşanan bir problemden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Ancak yakınlarının durduk yere Pakistan’daki patlamalar sonrası güvende olduğunu bildirmesi Facebook kullanıcılarını hiç şüphesiz tedirgin etti. Teyzemin, Ümraniye’de oturan oğluna “Ne işin var evladım Pakistan’da?” diye sormasının başka bir açıklaması olamaz…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>