Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook hakkında bilmediğiniz beş şey

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi kişisel stilinden sosyal ağın neden Messenger’ı zorunlu yaptığına kadar pek çok konu hakkında bilgi verdi.
- Advertisement -
TechInside Analizi:  Sanıyoruz dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook ve kurucusu aynı zamanda CEO’su olan Mark Zuckerberg hakkında hda çok yazıp, çizeceğiz. Yüz milyarlarca dolar değerindeki bir şirketin kurucusunun söyledikleri çok ilginizi çekmeyebilir ama stratejik yaklaşımını gözden kaçırmamanız lazım.

Geçtiğimiz hafta içinde Facebook Kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg ilk kez basın mensupları ve kullanıcılar ile karşılıklı soru ve cevap oturumu gerçekleştirdi. Bu oturumda öne çıkan bazı başlıklar dikkat çekiciydi. Bunlardan beş tanesini paylaşıyoruz.

Wallpaper-For-Facebook-Free

1. Zuckerberg Facebook’un “havalı” olmasını asla istemedi

Zuckerberg gençlerin artık sosyal ağı kullanmadığı bir araştırmaya atıfta bulunan Facebook’un artık sıkıcı olup olmadığı konusundaki bir soruya şöyle cevap verdi: “Sosyal ağ işe yarayan bir araç ve işe yarayan araçlar tabiatı gereği çok havalı değiller.”

Zuckerberg “Facebook’u havalı yapmak asla gerçekten hedefim olmadı. Ben havalı bir insan değilim ve hiç havalı olmaya çalışmadım” diye konuştu.

Ek olarak belirttiğine göre Facebook’un aynı bir ampul veya çevrilen bir vana gibi işlemesi yeterli. Bu işlemler de “havalı” değiller fakat insanların bel bağlayabilecekleri şeyler.

Social Networks Facebook WhatsApp.

2. Facebook’un Messenger’ı zorunlu yapmasının sebebi

Zuckerberg Messenger’ın ana uygulama içindeki özellikten daha iyi bir deneyim olduğunu söyledi. Sadece arkadaşlarınızın tamamı da uygulamayı kullandığı sürece daha hızlı, dolayısıyla şirket sohbet etmek isteyen herkes için onu zorunlu hale getirmiş.

Zuckerberg “Topluluğumuzdaki herkesten yeni bir uygulama indirmelerini istemek büyük bir talep. İnsanlardan başka bir uygulama daha indirmelerini istemek ise kısa vadede oldukça acı verici fakat servis üzerine yoğunlaşmak istiyorsak adanmış ve odaklı bir deneyim inşa etmek zorundaydık. Yaptığımız en zor işlerden biri de bu kararları vermek. Bu bağımsız uygulama deneyiminin çok iyi olduğunu ispatlamak için daha çok güven kazanmamız gerektiğinin farkındayız.” şeklinde konuştu.

mark-zuckerberg

3. Zuckerberg’in her gün aynı tişörtü giymesinin bir sebebi var.

Steve Jobs siyah yüksek yakalı kazağıyla ünlüyken Zuckerberg denince de akla kot ve gri tişört geliyordu. Peki, neden? Bu konu ile alakalı detaylı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

facebook-new-news-feed

4. Facebook’un yeni haber kaynağı algoritması üzerinde çalışıyor

Zuckerberg her kullanıcının haber kaynağının günde 1500’den fazla hikaye barındırdığını ancak bunun sadece 100 kadarını görebildiğimizi söyledi. Facebook’un en ilgi çekici ve önemli bulacağımız haberleri süzerek bize ulaştırdığı haber kaynağı algoritması da tam bu noktada devreye giriyor.

Zuckerberg’in söylediğine göre o ve takımı bu algoritmayla sürekli oynayarak onun bir gün “dünyadaki herkes için mükemmel bir kişisel gazete” haline geleceğini umuyorlar.

Tesadüfen, şirketler tam da bu yüzden giderek daha az kişiye ulaşabildiklerinden şikayet ediyorlar. Zuckerberg bunun hakkında da “Şirketler Facebook kullanıcılarına faydalı olacak içerikler paylaşıyor olsalardı onları gösterirdik. Fakat bu, şirketlerin kullanıcılar için faydalı olmayan şeyler paylaştıkları anlamına geliyorsa onları göstermeyebiliriz zira arkadaşlarının sağlıklı bir bebek sahibi olduğunu öğrenmek kullanıcılar için daha önemli olabilir” diye konuştu.

Jesse-Eisenberg-The-Social-Network

5. The Social Network Zuckerberg’i üzmüş 

Zuckerberg’e The Social Network filminin hayatını ve Facebook’un yükselişini yansıtmada ne derece başarılı olduğu soruldu ve o da bazı elementler gerçekler üzerine kurulu olsa da çoğunun gerçek olmadığı cevabını verdi.

Konu hakkında “Oldukça bir süredir bunun üzerine düşünmek için zaman harcamıyordum, unutmuş gibiydim. Gerçek şu ki kod yazmak ve bir ürün inşa etmek bir film yapmak için yeterince cazibeli değil. Muhtemelen pek çok şeyi süslemek ve uydurmak zorunda kalmışlardır. Eğer gerçekten bir film yapıyor olsalardı sadece ben bilgisayarın karşısında iki saat boyunca kod yazarken görünürdüm” dedi.

Zuckerberg ayrıca ofis dizaynı gibi bazı detayların isabetli olduğunu söyledi ancak “Facebook’u neden ve nasıl yaptığımız hususundaki genel hikayede incitici bulduğum bazı şeyler uydurmuşlardı” diye ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir