Facebook kullanıcılarının verileri ortaya çıktı

0

Facebook kullanıcılarının verileri

Vietnam’da Facebook kullanıcılarının verileri ortaya çıktı. Yaklaşık 12 milyon hesaba ait olan ve kişisel verilerin de bulunduğu veri sızıntısı büyük ses getirdi.

Facebook kullanıcılarının verileri açığa çıktı

267 milyon kullanıcının verilerinin sızıldığı Cambridge Analytica skandalıyla halen güvenilirlik sorunu yaşayan Facebook, bir kez daha veri sızıntısı ile gündeme geldi. Bu kez veri sızıntısının Vietnam’da gerçekleştiği belirtiliyor.

Vietnam’daki bir sunucuda, Facebook’ta yer alan 12 milyon hesaba ait kişisel veriler bulundu. Bu veriler arasında kullanıcı adları, doğum yerler, GPS koordinatları gibi kişisel verilerin yer aldığı belirtildi.

Elasticsearch sunucusunda bulunan bu verilerin, Vietnamlı kullanıcılara yönelik yapılan ihlallerle ele geçirildiği belirtiliyor. Yaklaşık 3 GB’lık bu verilerin, kim tarafından ve nasıl ele geçirildiği ise henüz bilinmiyor. Ancak verilerin kişisel veri kategorisinde olması nedeniyle, siber suçluların bu verilerle şantaj yapabilecekleri de düşünülüyor.

Facebook, bu konuda hızlı bir şekilde harekete geçti ve verilerin bulunduğu sunucuyu kapattı. Sık sık veri ihlalleriyle gündeme gelen Facebook’un Vietnam’da da böyle bir sorunla gündeme gelmesi büyük bir tepki topladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>