Facebook reklam denizinin sonuna geldi

0

Facebook’un 2016’ya dair yıllık finansal raporlarında reklam gelirlerine dair çok büyük bir yükseliş yaşanması ve şirketin karının maksimuma çıkmasına rağmen şirketin hisse senetleri birkaç saat içinde %2’nin üzerinde düşüş gösterdi.

Facebook yöneticilerinin bir konferansta Facebook’un daha fazla reklam alamayacağını, kullanıcıların ana sayfasının tamamen reklamla dolduğunu vurgulamalarından sonra gerçekleşen hisse değeri düşüşü, şirketin de içine düştüğü handikabın bir işareti olarak yorumlandı.

Daha fazla reklam alanı yaratamadığı için 2017’de reklam gelirleri bakımından büyük bir yükseliş beklemeyen Facebook şimdi reklam gelirlerini artıracak yeni formüllerin peşine düşmüş durumda.

Başka nerelerden para kazanılabilir?

Zuckerberg bu konuda video içi reklamlara bel bağladı. Ana sayfada yeni bir reklam alanı yaratmadan, mevcut videoların içinde reklam gösterecek olan Facebook bu sayede YouTube gibi video gösteriminden de para kazanmaya başlayacak. Ancak şimdilik Facebook videolarının içinde, YouTube’da olduğu gibi reklamları çok sayıda yerleştirmek istemeyen Facebook zaten kısa süreli olan Facebook videolarının sadece ortasında bir reklam göstermeyi planlıyor. Öte yandan bu konudaki teknik çalışmalar da henüz çok erken aşamada ve video içinde reklam gösterme uygulaması 2017’nin ilerleyen dönemlerinde hizmete girebilecek. Yaygın kullanımı ise 2017’nin sonlarını bulabilecek. Dolayısıyla bu çözüm de 2017 finansal raporlarına gözle görülür olumlu bir etki yapamayacak.

Öte yandan şirketin masrafları da hızla artıyor. Artan kullanıcı sayısı ve yan hizmetler Facebook’un masraflarında %40-60 arasında bir artış beklemsine neden oluyor.

Tüm bu gelişmeler altında Zuckerbeg’ün 2017 içinde Facebook için yeni, hızlı ve etkili reklam çözümleriyle reklam verenlerin karşısına çıkması bekleniyor. Ancak henüz bu çözümlerin neler olabileceğine dair ipuçları bulunmuyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>