Facebook Rusya merkezli hesapları inceledi

0

Facebook Rusya

Facebook Rusya merkezli hesapların bir kısmını güvenlik amacıyla kapattı.. Bu hesapların, Afrika ülkelerine karşı saldırıda bulunduğu tespit edildi.

Facebook Rusya merkezli hesapların bazılarını kapattı

Sosyal medya hesapları, artık siyasi ilişkiler ve politik olaylarda kritik bir öneme sahip. Son günlerde siyasi reklam yayınlama konusunda Facebook ve Twitter tarafından açıklamalar gelmeye devam ederken, bu alanda benzer bir gelişme daha yaşandı.

Facebook, Rusya merkezli 35 Facebook hesabı, 53 sayfa, 7 grup ve 5 Instagram hesabının kapatıldığını açıkladı. Kapatılma gerekçesi olarak ise bu hesapların Afrika ülkelerini hedef alan açıklamaları gösterildi. Hedef alındığı belirtilenler arasında Madagaskar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kamerun, Sudan ve Libya gibi ülkeler yer alıyor.

Facebook, kapatılan bu hesapların yaptığı bazı paylaşımları da internet sitesinde yayınladı. Kapatılan hesapların daha önce ABD tarafından soruşturma açılan Rus iş adamı YevgeniyPrigozhin’le ilişkili kuruluşlar olduğu da belirtildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>