Facebook tüm internete reklam gösterecek!

0

Yılın ilk çeyreğinde 5 miyar dolar gelir yaratan Facebook, tüm teknoloji dünyasının gıptayla seyrettiği bir performans gösteriyor. 1,5 milyardan fazla kullanıcı sayısına ulaşan sosyal medya devi, bugüne kadar sadece kendi kullanıcılarına reklam göstererek reklam dünyasındaki bütçeleri hortum gibi emmeyi başarabiliyordu. Ancak şirketin politikasında önemli bir değişiklik olacak.

Zuckerberg’in arkadaşlık sitesi bundan sonra, servisin kullanıcısı olsun veya olmasın, internetteki herkese reklam gösterecek. Sosyal medya servisi, Facebook Audience Network üzerinden sattığı reklamları gösterirken sadece kendi üyelerini hedef alıyordu. Bir web sitesinde dolaşırken eğer sitenin üyesi değilseniz, Facebook Audience Network’un reklamlarını göremiyordunuz. Şimdi ise, artık üye olup olmadığına bakılmaksızın, reklamın yerleştirildiği sayfaya giren herkes reklamları görecek.

Zuckerberg daha önce sadece sosyal medya servisi üyelerine reklam gösterme politikasını, doğru hedef kitleye isabet oranını yükseltmek için kullanıyordu. Böylece reklam verenler ürünleriyle alakasız ziyaretçilerin gösterimi için para ödemiyordu. 1,5 milyar kişilik veri tabanıyla Facebook doğru kullanıcıları bulmak konusunda da çok başarılıydı. Ancak yeni sistemde de web siteleri ziyaretçilerine rastgele reklam gösterilmeyecek. Zuckerberg’in sosyal medya servisi tüm webe yayılmış olan like ve paylaşım düğmeleri gibi enstrümanlar sayesinde sahip olduğu geniş cookie takip yeteneğini kullanarak sitelerin profillerini çıkartacak. Örneğin, 1,5 milyar kullanıcısı arasından tatil ve gezi meraklıların çok sık ziyaret ettiği bir sitenin, turizm, tatil, gezi, seyahat odaklı kullanıcıların ilgi odağında olduğu anlaşılacak ve bu sayfayı ziyaret eden diğer ziyaretçilere de Facebook ağındaki hava yolu reklamları gösterilecek.

Bu yeni politika değişimi ile birlikte sosyal medya devinin reklam gelirlerinde büyük artış bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>